
Na Zemplíne pracuje najviac študentov v bufetoch a reštauráciách. Dá sa tu zarobiť aj sedemtisíc mesačne. FOTO - AUTOR
Humenská pobočka Študentského servisu denne umiestni 15 až 20 mladých ľudí, no žiadostí v databáze je vyše 700. „Pracovných príležitostí je málo a tak je to aj s brigádami. Firmy radšej zamestnajú niekoho z rodiny alebo načierno, ako brigádnika,“ myslí si Natália Rapáčová zo servisu.
V ponuke miest dominujú pomocné stavebné práce, skladnícke a dokladacie práce a roznášanie letákov. Okrem toho môžu študenti upratovať, strážiť deti, tlmočiť či sťahovať.
Na stavbe môže brigádnik zarobiť 40 až 50 korún za hodinu, najlepšie platené sú promotérske miesta, kde je hodinová mzda od 70 do 150 korún. Za roznesenie 5000 letákov si napríklad študent zarobí 400 korún.
Najviac študentov pracuje v bufetoch a reštauráciách na Zemplínskej šírave; zamestnajú ich ako čašníkov, kuchárov či barmanov. „Dá sa tu slušne zarobiť,“ potvrdili viacerí z nich. Zárobky sa pohybujú od 30 do 40 korún na hodinu, niekde sú k tomu aj bonusy podľa tržieb. „U mňa zarobí brigádnik sedemtisíc čistého mesačne. Ak sa snaží, aj viac,“ hovorí majiteľ šíravského bufetu.
Obľúbenou brigádou na Šírave je aj vyberanie rekreačných poplatkov, pomoc v autocampingoch, pri údržbe areálov či s organizáciou kultúrnych akcií. Hodinová mzda je od 20 do 40 korún. „V tejto sezóne bude u nás brigádovať 40 až 50 mladých ľudí. Hoci sme väčšinu už vybrali, niekoľko miest ešte zostalo voľných.“ povedal šéf SCR Vinné Miroslav Juro. Lukratívne brigády však obsadzujú rok čo rok tí istí.
Ďalšou z možností je práca v supermarketoch – za pokladňou či v oddelení potravín. „Chodím brigádovať do pokladne. Dostanem len 30 korún za hodinu, práca to však nie je zlá. Je tu klimatizácia a brigádovať môžem prakticky počas celého roka,“ povedala nám študentka Ekonomickej univerzity. V michalovskej Hypernove sú na jednej zmene v priemere traja až štyria brigádnici.
ŠTEFAN FRIMMER