„Pred 10 – 15 rokmi sme mávali veľmi veľa brigádnikov, dnes je to len torzo. Niet na to peňazí. Niektorí sa uplatnia priamo na ochranných obvodoch, pri pestovateľských prácach v lese či pri úprave chodníkov. Zopár študentiek máme aj v Expozícii tatranskej prírody, podobne v Múzeu TANAP-u,“ povedal Marián Šturcel zo Štátnych lesov TANAP-u. Podľa jeho slov na toto leto sú už brigádnické posty zadané, väčšinou domácimi.
Študenti v lete pomáhajú aj na parkoviskách, v cestovných kanceláriách alebo v stánkovom predaji. Mnohí už tradične trávia leto brigádami na vysokohorských chatách. „Máme s nimi dobré skúsenosti. Ak majú paltné licencie, pracujú ako sprievodcovia, alebo ako akýsi pedagogický dozor pri ozdravných pobytoch. Mnohí z overených si však našli lepšie platené brigády v zahraničí,“ povedal majiteľ cestovnej kancelárie J.M.G. Travel Agency Gabriel Jamnický.
Študenti kedysi počas letnej sezóny brigádovali aj v hoteloch. Dnes je podobných ponúk menej. „Ešte možno pred šiestimi rokmi sme brali na brigády študentov, uplatnenie našli ako chyžné, na recepcii, či v stravovacích službách. dnes už musíme leto zvládnuť bez brigádnikov,“ povedala riaditeľka hotela Panoráma na Štrbskom Plese Marta Venéniová.
V horskom hoteli Sliezsky dom si však letnú sezónu bez nich nevedia predstaviť, pretože majú málo stálych zamestnancov. „Už v apríli sme robili výberové konanie a prijali na leto 30 brigádnikov. Budú pracovať ako pomocný pesonál, chyžné, ale aj v obsluhe. Vo väčšine prípadov sú to vysokoškoláci, ktorí ovládajú aspoň jeden svetový jazyk a majú už prax, či už nás, alebo v podobnom zariadení,“ povedala Silvia Šunová zo Sliezskeho domu. MIRA KOVÁČIKOVÁ