Niektorí zamestnávatelia ponúkajú študentom brigády „načierno“ – bez zmluvy, ale za o málo vyššiu hodinovú mzdu. Na prvý pohľad pre nich vyzerá táto možnosť výhodná. Národný inšpektorát práce však študentom neodporúča, aby ju prijali. „Práca načierno je výhodná pre zamestnávateľov, lebo sa vyhnú plateniu odvodov a daní. Študent však nič nezíska, často dostane dokonca aj nižšiu mzdu. Pripraví sa aj o možnosť akejkoľvek právnej ochrany. Napríklad v prípade úrazu alebo ujmy nemôže dostať nejaké odškodné alebo náhradu,“ povedal SME JUDr. Emil Pastucha z Odboru inšpekcie práce, pracovno-právnych predpisov, mzdových predpisov a záväzkov kolektívnych zmlúv.
Samozrejme, najväčším rizikom je, že študent príde o výplatu. Odrobí určitý čas a zamestnávateľ sa zrazu začne tváriť, že ho nepozná. „Študenti bez papierov nemajú právo domáhať sa mzdy, lebo neexistuje žiaden právny doklad, na základe ktorého by ju mali dostať,“ hovorí Pastucha.
Kvôli brigádam načierno nerobí inšpektorát práce špeciálne razie, aj keď sa s nimi v rámci všeobecnej kontroly občas stretávajú, najmä počas letných mesiacov.
Ak študent začne na nátlak zamestnávateľa pracovať bez zmluvy, mal by to nahlásiť na úrade práce ako porušenie zákona. „V tomto prípade je však potrebné, aby to neoznámil až dodatočne, ale vo chvíli, ako začne pracovať. Inak sa totiž nič nedá dokázať.
Papiere neexistujú a onen študent sa už na pracovisku nenachádza, takže pôjde len o tvrdenie proti tvrdeniu,“ uzatvára Pastucha.
(sr)