BRATISLAVA – Migašova Strana demokratickej ľavice chce zvádzať zápas o sociálny charakter štátu.
Koaličné strany zaútočili na súdržnosť vládnej koalície a vyháňajú ľavicu z vlády. To sú vyhlásenia SDĽ po včerajšom straníckom rokovaní, ktoré sa týkajú vládou schváleného výrazného zníženia daní.
Podľa Jozefa Migaša vláda zmenila na popud vicepremiéra Ivana Mikloša návrh zákonov o daniach z dielne ministerky financií Brigity Schmögnerovej tak, aby bohatí bohatli a chudobní chudobneli. Ak by návrhy schválil aj parlament, SDĽ vyvodí zásadné politické dôsledky. Migaš nebol ochotný vysvetliť, čo to znamená.
Ani Brigita Schmögnerová nepovedala, či v prípade schválenia zákona podá demisiu. „Otázka nestojí tak, či ministerka má odstúpiť. Bola postavená vecná otázka o rozdielnych názoroch pravicových strán a našej ministerky,“ myslí si Migaš. Schmögnerová: „Ja nebudem rozhodovať individuálne a pre mňa je rozhodujúce, aké stanovisko zaujme SDĽ.“
Jozef Migaš si myslí, že výrazné zníženie daní spôsobí taký výpadok príjmov štátneho rozpočtu, že sa bude musieť nahradiť znižovaním sociálnych výdavkov, rušením zdravotníckych zariadení, obmedzovaním verejnej dopravy, zavedením poplatkov za školstvo a zdravotníctvo alebo zvyšovaním dane z pridanej hodnoty a spotrebných daní.
„V pôvodnom návrhu sme presadzovali zníženie daňového zaťaženia fyzických osôb aj podnikateľov. Najmä znižovanie daní pre najnižšie príjmové skupiny, pretože predstavujú takmer osemdesiat percent zamestnancov. Návrh, ktorý odhlasovala vláda, však znamená podstatné zníženie daňového zaťaženia práve príjmovo najvyšších skupín. Kým návrh ministerstva znamenal zníženie dane o dve percentá, vládny návrh počíta so znížením v najnižšej príjmovej skupine o dve percentá (z 12 na 10), ale v najvyššej o štyri (zo 42 na 38). Je to antijánošíkovský prístup, keď sa tým, ktorí majú najhlbšie do vrecka, berie v prospech tých, ktorí majú toho aj tak nadbytok,“ povedala ministerka Schmögnerová.