že už tento týždeň bude kompetenčný zákon vo finálnej podobe.
JOZEF MIGAŠ, SDĽ: „Rozhodnutie SMK neprispieva k vnútropolitickej stabilite. Kladenie ultimatívnych podmienok nepomôže ani kvalite reformy verejnej správy. SDĽ má záujem, aby zákony k reforme boli prijaté včas a kvalitne, a očakáva, že aj SMK prispeje k tomu, aby sa neotvárali už prijaté a rozhodnuté otázky.“
Podľa Migaša vládou schválená koncepcia reformy verejnej správy nie je fetiš. Teraz je dôležité v akej podobe vláda pripraví a schváli návrh kompetenčného zákona. „Potrebujeme zákon, ktorý by bol priechodný cez strany vládnej koalície a cez parlament.“
FRANTIŠEK MIKLOŠKO, KDH: SMK nie je oprávnená vydierať ostatných koaličných partnerov. Podľa KDH je politicky nekorektné, aby sa také dôležité zákony ako prenos kompetencií a ich finančné krytie riešili v časovom strese. KDH je zaskočené aj tým, že problém 12 verzus 8 vyšších územných celkov, pre ktorý SMK avizovala odchod z koalície, už pre SMK neexistuje.
PAVOL HAMŽÍK, SOP: Ak chce maďarská koalícia zostať vo vláde, tak bez kladenia podmienok. SOP bola vždy za dostatočnú stabilitu vládnej koalície tak, aby sa mohol plniť vládny program. Ak SMK urobila rýchlymi a silnými vyhláseniami po schválení reformy chyby, mali by si to jej lídri čestne priznať.
PETER TATÁR, OKS: Rešpektujú odklad, ktorý dala SMK vládnej koalícii. Rozhodnutím SMK sa nič nemení na fakte, že vládna koalícia sa stala hračkou v rukách HZDS, od hlasov ktorého závisí definitívna podoba reformy verejnej správy aj osud ďalších zákonov.
OĽGA KELTOŠOVÁ, HZDS: Napriek rozhodnutiu SMK vládna kríza ešte nie je celkom zažehnaná, rozhodujúca bude dnešná koaličná rada, najmä postoj SOP a SDĽ. Podmienky SMK v podobe, v akej sú dnes, nie sú pre HZDS prijateľné a hnutie ich nepodporí.
ĽUDOVÍT KANÍK, DS: Privítali by, ak by časová hranica stanovená SMK pomohla schváleniu dobrého kompetenčného zákona a urýchleniu realizácie reformy. Termín 30. september nepovažujú za ultimátum SMK. (tasr, sita)