Bratislava 23. júna (TASR) - Vyhláška ministerstva školstva umožnila v tomto roku žiakom 9. ročníka základných škôl prvýkrát absolvovať prijímacie pohovory na rôzne stredné školy v dvoch termínoch. Nespornou výhodou je, že sa mohli rozhodovať podľa vlastného výberu z ponuky štátnych, cirkevných i súkromných gymnázií, stredných odborných škôl a učilíšť, pričom celková kapacita prevyšovala o 10 percent potenciálny záujem.
Táto skutočnosť je podľa vedúceho odboru školstva Krajského úradu v Bratislave Stanislava Papánka zapríčinená jednak rozšírením ponuky na stredoškolské štúdium, ako aj výrazným, až 15-percentným populačným poklesom. Na dnešnej tlačovej konferencii však kriticky poukázal na niektoré negatíva, ktoré daná vyhláška nerieši. Predovšetkým ide o absenciu právneho opodstatnenia zápisu na strednú školu. Tento nedostatok spôsobuje celý rad komplikácií. V Bratislavskom kraji ku koncu minulého týždňa evidovali až 355 dvojitých alebo viacnásobných zápisov. Ide o žiakov, ktorí úspešne urobili prijímacie pohovory na obe stredné školy, boli prijatí, riadne sa zapísali, no rozhodnutie, na ktorú školu pôjdu, si nechávajú zjavne až na septembrový začiatok školského roka. Napríklad na gymnáziu Ivana Horvátha evidujú 10 dvojzápisov, na združenej polygrafickej SOŠ až 17.
Účelová nerozhodnosť študentov, respektíve ich zákonných zástupcov, spôsobuje, že tzv. žiaci pod čiarou do poslednej chvíle nebudú vedieť, či budú môcť do danej strednej školy nastúpiť. Pritom v kraji kvôli neprijatiu podalo až 550 žiakov odvolanie. Najhoršia situácia podľa Papánka hrozí stredným odborným učilištiam, kde výpadok žiakov môže viesť až k neotvoreniu triedy a tým následne aj k racionalizačným opatreniam v podobe prepúšťania učiteľov. Keďže chýba právna záväznosť zápisu, nemožno chytráčenie žiakov či ich rodičov žiadnym spôsobom postihnúť. "Iba ak apelovať na ich morálnu zodpovednosť", dodal Papánek.