Paríž/Porto Karras 23. júna (TASR) Sťahovanie za európskymi summitmi sa skončilo. Odteraz sa všetky zasadnutia prezidentov a predsedov vlád členských krajín Európskej únie budú konať v Bruseli bez ohľadu na to, ktorá krajina bude vykonávať rotujúce polročné predsedníctvo EÚ, uvádza v dnešnom čísle denník Libération.
Tento "darček" ako vyzdvihol denník, dal Belgicku francúzsky prezident Jacques Chirac na rokovaniach o zmluve z Nice v decembri 2000, aby belgickú stranu priviedol ku kompromisu o európskych inštitúciách. Presun konania summitov EÚ do Bruselu sa ukazuje byť nevyhnutnosťou s rozšírením únie, konštatuje Libération. Grécke predsedníctvo, ktoré sa koncom júna končí, o tejto potrebe presvedčilo aj tých najzdržanlivejších.
Summit v gréckom Porto Karras bol jeden chaos, hodnotia francúzske noviny. Jednotlivé delegácie a zástupcovia médií boli ubytovaní v hoteloch vzdialených od miesta konania summitu 80 až 150 kilometrov. Britský premiér Tony Blair nemal teplú vodu. Predseda španielskej vlády José María Aznar musel bojovať s WC, ktoré tieklo.
Tieto problémy s infraštruktúrou sa ešte znásobia po rozšírení EÚ, lebo malé krajiny nemajú prostriedky, aby privítali takmer 1000 diplomatov a približne 3000 novinárov.
V Bruseli sa dá oblasť, kde sa konajú schôdzky na najvyššej úrovni, ľahko kontrolovať. Libération podotkol, že belgickí policajti majú solídne skúsenosti s udržaním poriadku aj pri použití preventívnych opatrení.