BERLÍN – Nemecká vláda schválila rozhodnutie o účasti jednotiek Bundeswehru na operácii NATO Hlavná žatva v Macedónsku. Akcia na odzbrojenie povstalcov UCK je plánovaná na 30 dní.
Rozhodnutie berlínskej vlády musí ešte v stredu schváliť parlament. Kancelár Gerhard Schröder vyzval opozičnú CDU na súhlas. Kresťanskí demokrati zatiaľ odmietajú odobriť vyslanie okolo 500 nemeckých vojakov. Kritizujú, že mandát NATO nie je jasne formulovaný. Okrem toho argumentujú, že na túto akciu je potrebných viac ako plánovaných 135 miliónov mariek. Mnohí poslanci CDU však cez víkend kritizovali neústupný postoj vedenia strany. O to viac, že predseda takisto opozičnej FDP Guido Westerwelle sľúbil už v tejto otázke podporu liberálov pri hlasovaní. A hoci proti účasti sa vyslovilo aj 28 poslancov za SPD, zdá sa, že väčšina poslancov Bundestagu sa v stredu vysloví za vyslanie vojakov do Macedónska. Zodpovedalo by to aj názoru väčšiny obyvateľov, ako ukázali výsledky najnovšej ankety.
Schröder vyhlásil, že v tejto mimoriadne dôležitej zahraničnopolitickej otázke má vláda záujem na širokom súhlase parlamentu. Zároveň pripustil, že operácia v sebe skrýva aj riziká. Kabinet preto podľa jeho slov schválil „robustný mandát“, ktorý umožňuje sebaobranu ako aj ústup vojakov. „Kto sa teraz obáva rizika, musí rátať neskôr s ešte väčším rizikom,“ povedal Schröder a dodal, že bez plánovaného zásahu NATO hrozí Macedónsku občianska vojna.
Aj nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer upozornil na mimoriadny význam rozhodnutia Bundestagu o účasti na operácii NATO v Macedónsku. „Ide o súčasť balíka opatrení na prevenciu konfliktov,“ zdôraznil Fischer a dodal: „Prípadné rozšírenie konfliktu by sa dotklo členov NATO Grécka a Turecka a budúceho člena európskeho spoločenstva Bulharska.“ Fischer takisto nevylúčil riziko nasadenia. V prípade neúspechu mierového procesu sa však NATO z Macedónska stiahne.
Už teraz je na Balkáne 6700 nemeckých vojakov, ktorí sú rozmiestnení v rámci SFOR a KFOR v Bosne a Hercegovine a v Kosove. Príslušné náklady od roku 1995 po príchode prvých nemeckých vojakov do Chorvátska a Bosny predstavujú doteraz okolo 6,5 miliardy mariek. -
Autor: VLADIMÍR MÜLLER - PRE SME