
Mikuláš Dzurinda (vpravo), Miloš Zeman (vľavo), Jerzy Buzek (druhý zľava) a hostiteľ stretnutia Viktor Orbán (druhý sprava) na summite V4. FOTO - TASR
a, Poľska a Slovenska zamerať na projekty rozvoja dopravnej infraštruktúry, energetiky a informatiky. Na týchto prioritách sa zhodli premiéri Miloš Zeman, Jerzy Buzek, Mikuláš Dzurinda a Viktor Orbán na dvojdňovom neoficiálnom rokovaní v Tihane na brehu Balatonu.
Predsedovia vlád tiež okrem programu spolupráce počas maďarského predsedníctva prerokovali aktuálne otázky súvisiace s integráciou všetkých štyroch krajín do Európskej únie a NATO a vzťahy krajín takzvanej višegrádskej štvorky (V4) ku krajinám Beneluxu, ale tiež k Ukrajine a Slovinsku. Premiéri sa dohodli, že v budúcnosti sa budú snažiť zapojiť do spolupráce ďalšie krajiny, ktoré by sa mali zúčastniť konkrétnych projektov rozvoja dialničnej, ale aj železničnej siete a telekomunikácií, ako aj výstavby ropovodov a budovania ďalších ciest na prepravu surovín.
Ako k tomu uviedol hostiteľ schôdzky Viktor Orbán, už na októbrovom „formálnom“ stretnutí premiérov krajín V4 chce Budapešť predložiť projekty, s ktorými sa budú višegrádske krajiny spoločne uchádzať o podporu investorov, ale aj Európskej únie.
Všetci premiéri na tlačovej konferencii usporiadanej po rokovaní mimoriadne ocenili význam spolupráce v rámci V4 a vyslovili sa za jej pokračovanie. Takzvaná višegrádska štvorka bola obnovená v roku 1998 po istom odklone Bratislavy v predchádzajúcich rokoch práve za účelom pomoci Slovensku vrátiť sa do skupiny krajín, ktoré by mali byť medzi prvými prijaté za členov EÚ a NATO v ďalšej vlne rozširovania.
V tejto súvislosti sa nevyhli ani posúdeniu vnútropolitickej situácie na Slovensku, ktoré sa v uplynulých týždňoch ocitlo vo vládnej kríze. Premiéri síce odmietli vývoj na Slovensku a postup zástupcov maďarskej menšiny vo vláde hodnotiť, každopádne Zeman pripomenul „istú mieru rizika“ spojeného s možným návratom „autokratického režimu“, čo by podľa jeho mienky mohlo Slovensko zasa vzdialiť od Európskej únie.
Všetci účastníci tihanskej schôdzky podporili vyslanie jednotiek NATO na „odzbrojovaciu akciu“ do Macedónska a noví členovia aliancie zároveň ústami premiéra Viktora Orbána vyslovili plnú podporu úsiliu Slovenska a Slovinska spolu s pobaltskými krajinami stať sa členmi NATO už na summite aliancie, ktorý sa uskutoční na budúci rok v Prahe.
(čtk)