
Štrajkovať pôvodne chceli aj učitelia na Základnej škole Petra Jilemnického vo Zvolene. Zamestnanecká rada školy však nebola pri hlasovaní uznášaniaschopná, a tak sa žiaci včera učili. Časť učiteľov vyjadrila svoju solidaritu so štrajkom žltými stužkami, jeden z učiteľov dokonca celý deň chodil po škole, aj na vyučovacie hodiny s veľkým transparentom na palici: „Štrajkujem!“
BRATISLAVA – Väčšina detí včera nešla do školy, lebo ich učitelia štrajkovali.
Spôsob štrajku nebol jednotný. Niektorí učitelia zostali doma, iní diskutovali v škole. Na väčšine škôl boli len členovia štrajkového výboru. Tak to bolo aj na Základnej škole na Karloveskej ulici v Bratislave. „Naši učitelia sú doma,“ povedala tajomníčka školy Anna Mikuliková.
Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy vyhlásil dvanásťhodinový výstražný štrajk, lebo chce, aby štát zachoval tarifné odmeňovanie zamestnancov verejnej služby (platy podľa tabuliek) a zabezpečil také financovanie školstva, aby mohlo „normálne“ fungovať. Požaduje aj rast reálnych platov. Ak požiadavky nebudú splnené, odborári plánujú zatvoriť školy v septembri na neobmedzený čas.
„Do štrajku sa zapojilo vyše 92 percent materských, základných a stredných škôl. Neboli ani negatívne ohlasy od rodičov,“ povedal šéf školských odborárov Ján Gašperan. Všetky školy štrajkovali v Medzilaboreckom okrese, najmenej – len 68 percent zo škôl – v Myjavskom okrese.
Do štrajku sa väčšinou nezapojili súkromné školy. Učitelia však neprotestovali ani na viacerých štátnych školách. Prácu neprerušili učitelia na viacerých cirkevných školách, aj keď do štrajku ich vyzvali Nezávislé kresťanské odbory Slovenska.
K protestu sa pripojili aj materské školy. V mnohých mestách fungovala len jedna škôlka pre všetky deti. Gašperan kritizoval starostov, ktorí riaditeľom materských škôl nedovolili štrajkovať.
Štrajkujúcich podporilo okrem súkromnej Vysokej školy manažmentu v Trenčíne dvadsaťdva vysokých škôl. „Niekde zatvorili priestory, inde obmedzili skúšky a posunuli prijímacie pohovory o hodinu. Na niektorých vysokých školách boli zhromaždenia zamestnancov,“ hovorí Gašperan.
Odborári žiadajú, aby aj vysokoškolskí zamestnanci dostávali platy podľa tabuliek. Podporil ich aj rektor Univerzity Komenského František Gahér.