n Prierezovú bilanciu polstoročnej zberateľskej činnosti druhej najväčšej slovenskej galérie ponúka výstava Východoslovenská galéria 1952 - 2002 - päťdesiat rokov výstavnej a zberateľskej činnosti, ktorú pri príležitosti jej minuloročného jubilea otvorili v Slovenskej národnej galérii v Bratislave. Expozícia, umiestnená na prvom a druhom poschodí Esterházyho paláca, pozostáva približne z 250 maliarskych, sochárskych i grafických diel a predstavuje reprezentatívny výber od staršieho umenia po diela z tvorby najmladšej generácie slovenských výtvarných umelcov. Z hľadiska autorských profilov je na nej zastúpená napríklad tvorba Jozefa Czauczika, Karola Tibelyho, Vojtecha a Jozefa Klimkovičovcov, Ladislava Medňanského, alebo Ľudovíta Čordáka. Bohatosť tvorby 20. storočia dokumentujú práce Konštantína Kovariho-Kačmarika, Antona Jaszuscha, Konštantína Bauera, Juraja Collinásyho, Alexandra Eckerdta a ďalších. Koncepciu výstavy v priestoroch SNG pripravil Peter Markovič, ktorý bol tiež jedným z kurátorov jej košickej premiéry koncom minulého roka. Výstava Východoslovenská galéria 1952 - 2002 - päťdesiat rokov výstavnej a zberateľskej činnosti potrvá do 21. septembra.
n Priblížiť širokej verejnosti niektoré z významných výsledkov dosiahnutých vo vedeckých ústavoch Slovenskej akadémie vied je cieľom výstavy Veda pre ľudí, 50 rokov Slovenskej akadémie vied, ktorú otvorili v Slovenskom národnom múzeu na Vajanského nábreží v Bratislave. Výstava prezentuje napríklad výsledky lekárskych ústavov akadémie v oblasti virológie, endokrinológie, genetiky, onkológie, parazitológie a ďalšie využívané v zdravotníctve, exponáty a fotografie z oblasti archeologického výskumu na Slovensku, publikácie z oblasti botaniky, geológie, seizmológie. Návštevníci výstavy sa môžu oboznámiť aj s výsledkami práce v oblasti geofyziky, astronómie, výroby nových materiálov z odpadov a inými zaujímavosťami.
Výstava je určená pre širokú verejnosť. Má prispieť k prekonaniu akejsi priepasti medzi vedou a spoločnosťou a dokumentovať význam vedy pre ľudí a celú spoločnosť. Slovenská akadémia vied so svojimi 58 ústavmi je v súčasnosti vrcholnou vedeckou inštitúciou. Venuje sa výskumu v rôznych oblastiach od spoločenských vied až po vedy o živej a neživej prírode. Úzko spolupracuje s partnerskými inštitúciami v zahraničí, má uzavreté zmluvy o spolupráci s desiatkami vedeckých ustanovizní v Európe a zámorí, je členom významných medzinárodných organizácií. Výstava bude otvorená do 15. septembra 2003.
n Výber z diel, ktoré výtvarník Joseph Beuys daroval Múzeu umenia v poľskej Lodži, sprístupnili v Mirbachovom paláci Galérie mesta Bratislavy. Olejomaľby, litografie, akvatinty, kresby ceruzkou, sieťotlače, ofsetové diela, ale aj plagáty, fotografie, ba aj borovicová skriňa, v ktorej dar pod názvom Polentransport 1981 autor venoval lodžskému múzeu, predstavujú pestrú expozíciu. Patria do nej súbory Kolobeh času, Každý človek je umelec, Pruhy zo šamanovho domu a Výzva k alternatíve. Výstava potrvá do 31. augusta.
Humenné
n Rozširovať kultúrnu spoluprácu medzi deťmi a mládežou bolo cieľom druhého ročníka medzinárodnej výtvarnej súťaže Karpatské bienále detí a mládeže, ktorá otvorením rovnomennej výstavy vyvrcholila v Humennom. Výstava obsahuje 134 grafík od 116 autorov vo veku od šesť do devätnásť rokov. Odborná porota vybrala uvedené práce z 326 grafík pochádzajúcich nielen zo Slovenska, ale aj z Poľska, Maďarska a Ukrajiny. „Porota udelila dovedna 17 čestných uznaní a 14 cien, z ktorých podstatnú časť získali mladí slovenskí autori,“ povedala organizátorka výstavy Mária Mišková z Vihorlatského osvetového strediska v Humennom. Dodala, že prvý ročník súťaže sa uskutočnil pred dvoma rokmi v Poľsku a o ďalšie dva roky by sa mal uskutočniť v Maďarsku. Podľa Miškovej organizátori uvedenej súťaže, ktorými sú kultúrne inštitúcie v spomínaných krajinách, uvažujú v rámci rozšírenia cezhraničnej spolupráce o vytvorení Medzinárodnej galérie detí v prírode. Mala by sa nachádzať na pomedzí spomínaných krajín. Výstava potrvá do 31. júla. Neskôr sa presunie do Poľska, Maďarska a v decembri na Ukrajinu.
Trebišov
n Apelovať na svedomie ľudí, aby neničili najmä ohrozené druhy rastlín a živočíchov je cieľom výstavy Cites, ktorú otvorili vo Vlastivednom múzeu v Trebišove. Zámerom organizátorov je pôsobiť na obyvateľov, aby odstúpili od masovej likvidácie ohrozených živočíšnych druhov na našej planéte. „Viaceré živočíšne druhy sa napríklad pre svoju kožu stali zaujímavým obchodným artiklom a predmetom komercie,“ povedal riaditeľ Juraj Žadanský. Dodal, že samotná výstava nie je veľká rozsahom, ale je bohatá na myšlienky. Obsahuje výrobky z usmrtených krokodílov, hadov, korytnačiek a pod. Predstavujú ju tašky, opasky, topánky a iné výrobky z uvedených zvierat. Súčasťou výstavy sú aj kožušinové výrobky z rysov, vydier, leopardov atď. Výstava, ktorá potrvá do 24. júna, je spojená s hrami pre deti školského veku, ktoré upozorňujú na citlivú ríšu zvierat.
(tasr, sita)