TIPY

Bratislava

n Prierezovú bilanciu polstoročnej zberateľskej činnosti druhej najväčšej slovenskej galérie ponúka výstava Východoslovenská galéria 1952 - 2002 - päťdesiat rokov výstavnej a zberateľskej činnosti, ktorú pri príležitosti jej minuloročného jubilea otvorili v Slovenskej národnej galérii v Bratislave. Expozícia, umiestnená na prvom a druhom poschodí Esterházyho paláca, pozostáva približne z 250 maliarskych, sochárskych i grafických diel a predstavuje reprezentatívny výber od staršieho umenia po diela z tvorby najmladšej generácie slovenských výtvarných umelcov. Z hľadiska autorských profilov je na nej zastúpená napríklad tvorba Jozefa Czauczika, Karola Tibelyho, Vojtecha a Jozefa Klimkovičovcov, Ladislava Medňanského, alebo Ľudovíta Čordáka. Bohatosť tvorby 20. storočia dokumentujú práce Konštantína Kovariho-Kačmarika, Antona Jaszuscha, Konštantína Bauera, Juraja Collinásyho, Alexandra Eckerdta a ďalších. Koncepciu výstavy v priestoroch SNG pripravil Peter Markovič, ktorý bol tiež jedným z kurátorov jej košickej premiéry koncom minulého roka. Výstava Východoslovenská galéria 1952 - 2002 - päťdesiat rokov výstavnej a zberateľskej činnosti potrvá do 21. septembra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

n Priblížiť širokej verejnosti niektoré z významných výsledkov dosiahnutých vo vedeckých ústavoch Slovenskej akadémie vied je cieľom výstavy Veda pre ľudí, 50 rokov Slovenskej akadémie vied, ktorú otvorili v Slovenskom národnom múzeu na Vajanského nábreží v Bratislave. Výstava prezentuje napríklad výsledky lekárskych ústavov akadémie v oblasti virológie, endokrinológie, genetiky, onkológie, parazitológie a ďalšie využívané v zdravotníctve, exponáty a fotografie z oblasti archeologického výskumu na Slovensku, publikácie z oblasti botaniky, geológie, seizmológie. Návštevníci výstavy sa môžu oboznámiť aj s výsledkami práce v oblasti geofyziky, astronómie, výroby nových materiálov z odpadov a inými zaujímavosťami.

Výstava je určená pre širokú verejnosť. Má prispieť k prekonaniu akejsi priepasti medzi vedou a spoločnosťou a dokumentovať význam vedy pre ľudí a celú spoločnosť. Slovenská akadémia vied so svojimi 58 ústavmi je v súčasnosti vrcholnou vedeckou inštitúciou. Venuje sa výskumu v rôznych oblastiach od spoločenských vied až po vedy o živej a neživej prírode. Úzko spolupracuje s partnerskými inštitúciami v zahraničí, má uzavreté zmluvy o spolupráci s desiatkami vedeckých ustanovizní v Európe a zámorí, je členom významných medzinárodných organizácií. Výstava bude otvorená do 15. septembra 2003.

SkryťVypnúť reklamu

n Výber z diel, ktoré výtvarník Joseph Beuys daroval Múzeu umenia v poľskej Lodži, sprístupnili v Mirbachovom paláci Galérie mesta Bratislavy. Olejomaľby, litografie, akvatinty, kresby ceruzkou, sieťotlače, ofsetové diela, ale aj plagáty, fotografie, ba aj borovicová skriňa, v ktorej dar pod názvom Polentransport 1981 autor venoval lodžskému múzeu, predstavujú pestrú expozíciu. Patria do nej súbory Kolobeh času, Každý človek je umelec, Pruhy zo šamanovho domu a Výzva k alternatíve. Výstava potrvá do 31. augusta.

Humenné

n Rozširovať kultúrnu spoluprácu medzi deťmi a mládežou bolo cieľom druhého ročníka medzinárodnej výtvarnej súťaže Karpatské bienále detí a mládeže, ktorá otvorením rovnomennej výstavy vyvrcholila v Humennom. Výstava obsahuje 134 grafík od 116 autorov vo veku od šesť do devätnásť rokov. Odborná porota vybrala uvedené práce z 326 grafík pochádzajúcich nielen zo Slovenska, ale aj z Poľska, Maďarska a Ukrajiny. „Porota udelila dovedna 17 čestných uznaní a 14 cien, z ktorých podstatnú časť získali mladí slovenskí autori,“ povedala organizátorka výstavy Mária Mišková z Vihorlatského osvetového strediska v Humennom. Dodala, že prvý ročník súťaže sa uskutočnil pred dvoma rokmi v Poľsku a o ďalšie dva roky by sa mal uskutočniť v Maďarsku. Podľa Miškovej organizátori uvedenej súťaže, ktorými sú kultúrne inštitúcie v spomínaných krajinách, uvažujú v rámci rozšírenia cezhraničnej spolupráce o vytvorení Medzinárodnej galérie detí v prírode. Mala by sa nachádzať na pomedzí spomínaných krajín. Výstava potrvá do 31. júla. Neskôr sa presunie do Poľska, Maďarska a v decembri na Ukrajinu.

SkryťVypnúť reklamu

Trebišov

n Apelovať na svedomie ľudí, aby neničili najmä ohrozené druhy rastlín a živočíchov je cieľom výstavy Cites, ktorú otvorili vo Vlastivednom múzeu v Trebišove. Zámerom organizátorov je pôsobiť na obyvateľov, aby odstúpili od masovej likvidácie ohrozených živočíšnych druhov na našej planéte. „Viaceré živočíšne druhy sa napríklad pre svoju kožu stali zaujímavým obchodným artiklom a predmetom komercie,“ povedal riaditeľ Juraj Žadanský. Dodal, že samotná výstava nie je veľká rozsahom, ale je bohatá na myšlienky. Obsahuje výrobky z usmrtených krokodílov, hadov, korytnačiek a pod. Predstavujú ju tašky, opasky, topánky a iné výrobky z uvedených zvierat. Súčasťou výstavy sú aj kožušinové výrobky z rysov, vydier, leopardov atď. Výstava, ktorá potrvá do 24. júna, je spojená s hrami pre deti školského veku, ktoré upozorňujú na citlivú ríšu zvierat.

SkryťVypnúť reklamu

(tasr, sita)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 421
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 046
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 500
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 065
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 693
  7. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 1 681
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 601
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu