
Hydine zabránime vstup do mokrého výbehu.
FOTO – ARCHÍV
Na jar a začiatkom leta sa v chovoch hrabavej hydiny častejšie vyskytuje syngamóza. Toto parazitárne ochorenie vyvoláva červ Syngamus trachealis. Meria dva až tri centimetre, samička žije v trvalej kopulácii so samčekom, pričom vytvárajú tvar písmena Y. Parazitujú v dýchacích cestách hydiny, najmä v priedušnici.
Zdrojom invázie sú nakazené zvieratá, v jarných a letných mesiacoch (teplo a vlhko) aj dážďovky a larvy múch, ktoré hrabavá hydina zožerie. Asi dva týždne od invázie začne mať hydina dýchacie ťažkosti. Postihnuté sú najmä kurčatá do dvoch mesiacov. Málo sa pohybujú, sedia s našuchoreným perím, potriasajú hlavou, naťahujú krk, dýchajú cez zobákovú dutinu, pokašliavajú, chrčia a kýchajú, fŕkajú hlien. Zaostávajú v raste a chudnú, v ťažkých prípadoch uhynú. Ochorenie mladej hydiny prebieha v akútnej forme – jej stav sa prudko zhoršuje, môže uhynúť zadusením (dýchacie cesty upchajú parazity). Pri dospelej hydine prebieha syngamóza zväčša bez vonkajších príznakov. Uhynutie kurčiat dosahuje 80 až 100 percent, dospelej hydiny asi 20 percent.
Liečba patrí do rúk veterinárneho lekára.
Prevencia spočíva v tom, že hydine zabránime pohyb v zarosenom a mokrom výbehu (po daždi, keď vyliezajú dážďovky). Potrebné je tiež zabrániť prístup voľne žijúceho vtáctva, ktoré pôvodcov ochorenia prenáša, na dvor a do výbehu. Pri spozorovaní prvých príznakov v kŕdli treba urobiť preventívnu dehelmintizáciu (prípravky odporučí veterinár). Syngamóza postihuje okrem hrabavej hydiny aj voľne žijúce vtáctvo a pernatú zver (bažanty). (inš)