
Pôda s trofickou funkciou: a – zlou, b – dobrou.
KRESBA – AUTOR
Trofizmus je výživnosť pôdy k rastu určitých spoločenstiev rastlín a teda aj záhradných plodín. Každý záhradkár vie, že pôdy v rôznych záhradkách nie sú rovnako úrodné. Z jednotlivých pôdnych druhov má najlepší trofizmus, a teda je najúrodnejšia prachovitá hlinitá pôda. Okrem toho, že má schopnosť zadržiavať optimálne množstvo vody a vzduchu pre rastliny, obsahuje aj dostatok rastlinných živín. To piesočnatej aj ílovitej pôde chýba. Piesčitá pôda rýchlo vysychá a jej potenciálne zásoby živín sú nízke. Ílovitá pôda má síce dostatok potenciálnych živín pre rastliny, avšak často trpí nedostatkom vzduchu. Naviac obsahuje veľa pre rastliny neprístupnej vody, a tak podobne ako piesok rýchlo vysychá.
Z jednotlivých pôdnych typov sú prirodzene najúrodnejšie čiernice, černozeme, fluvizeme, rendziny a pararendziny. To sú pôdy s vyšším obsahom kvalitného humusu a spravidla priaznivou pôdnou reakciou pre rastliny. Čiernice, černozeme i fluvizeme sú tmavohnedé a čierne pôdy vytvorené z riečnych naplavenín a spraše, pričom sa nachádzajú v našich nížinách. Čierne a tmavosivé pararendziny a rendziny sú pôdy horských oblastí, vznikli zo zvetralín pevných karbonátových hornín. Menej úrodné, ale najrozšírenejšie pôdy v našich záhradkách sú hnedozeme a kambizeme hnedej farby, ktoré majú plytší, menej humózny povrchový horizont a spravidla slabo kyslú až kyslú pôdnu reakciu. K neúrodným pôdam patria predovšetkým luvizeme, pseudogleje a podzoly s extrémne kyslou pôdnou reakciou a nízkou zásobou živín pre rastliny.
Trofickú funkciu pôdy môžeme vylepšiť, ale aj znehodnotiť. Úrodnosť pôdy zvyšujeme hnojením, vápnením kyslej pôdy, pravidelnou aplikáciou kompostu, rýľovaním a podobne. Znehodnocuje ju ušliapavanie, vysušovanie, prehnojenie, výskyt burín a podobne.
Univerzálnosť trofickej funkcie pôdy sa prejavuje nielen úrodou úžitkových rastlín, ale aj možnosťou pestovania širšieho sortimentu rastlín v záhradke. Na prachovitých hlinitých čierniciach pri Galante sa dobre darí takmer všetkým druhom zeleniny a mnohým okrasným rastlinám. Piesčité podzoly pri Malackách treba náležite zúrodniť, aby sme dopestovali akú-takú úrodu zeleniny, z okrasných rastlín sa darí najlepšie vresom a boroviciam.
Doc. Ing. ZOLTÁN BEDRNA, DrSc.