
Brooklynský most policajti pred teroristami prísne strážia. FOTO - REUTERS
, že pripravoval útok na Brooklynský most a spolupracoval s al-Káidou.
Americký občan Faris je pôvodom z Kašmíru a žil v meste Columbus v štáte Ohio. Pracoval ako vodič kamiónu. Zdanlivo ničím nevybočoval - v skutočnosti však žil dvojitý život spolupracovníka al-Káidy. V Afganistane sa dokonca v roku 2000 stretol vo výcvikovom tábore s Usámom bin Ládinom. Do Spojených štátov sa vrátil asi pred 14 mesiacmi. S al-Káidou komunikoval prostredníctvom zakódovaných správ.
Minister spravodlivosti a generálny prokurátor John Ashcroft oznámil, že Faris dlhodobejšie monitoroval situáciu na slávnom newyorskom moste a chystal sa s opaľovacou lampou prepáliť železné laná závesnej konštrukcie. Prísne bezpečnostné opatrenia ho však prinútili zmeniť plány a svojim bossom z al-Káidy poslal v marci do Pakistanu správu, že „počasie je príliš horúce,“ čo znamenalo odklad.
Farisovo zadržanie i priznanie viny úrady udržali v tajnosti. „Stálo nás to veľa peňazí a úsilia udržať to v tajnosti. Oplatilo sa, možno sme tak zachránili Brooklynský most,“ povedal vyšetrovateľ prípadu.
Utajený postup sa uplatňuje v prípadoch organizovaného zločinu, aby sa bossovia nedozvedeli, že jeden z nižších článkov reťaze sa pretrhol.
Ani teraz nie sú známe okolnosti jeho zadržania. Vie sa, že Farisa zatkli krátko po odoslaní správy „o horúcom počasí“. Je pravdepodobné, že na jeho vystopovanie sa využili odpočúvacie systémy a aj spravodajské služby. Ashcroft odmietol na túto tému hovoriť, pretože by to mohlo ohroziť národnú bezpečnosť.
Faris prišiel do Spojených štátov v roku 1994. Žil v slušnej, rasovo zmiešanej štvrti až do konca deväťdesiatych rokov. Jedna z jeho susediek naňho spomínala pre denník The New York Times ako na veľmi uzavretého a nepríjemného chlapíka, ktorý často púšťal veľmi nahlas hudbu. Ináč to bol ale obyčajný vodič, ktorý križoval so svojím kamiónom celú krajinu. Dostal sa na letiská či do podnikov, bez toho, že by vzbudil podozrenie.
„Nebezpečenstvo u nás v Spojených štátoch vo vojne s terorizmom je stále vážne,“ povedal Ashcroft a pripomenul, že tento prípad dokazuje oprávnenosť prísnych bezpečnostných opatrení, ktoré sú aj na Brooklynskom moste. „Spojil sa s al-Káidou, aby viedol svätú vojnu proti Spojeným štátom,“ uviedol Ashcroft.
Farisov prípad skutočne ukazuje, že Ameriku môžu zraniť práve na pohľad obyčajní Američania.
Až do srdca al-Káidy doviedli Farisa jeho priatelia a vzdialený príbuzný, ktorého už tiež zatkli nedávno v Pakistane. Po stretnutí s bin Ládinom sa podieľal Faris už aj na logistickom zabezpečovaní teroristov. Ešte keď bol v Pakistane, pripravil rešerš o ultraľahkých lietadlách, potom zaobstaral pre al-Káidu dvetisíc spacích vakov, kupoval letenky, mobilné telefóny. Bol tiež zapletený do plánu na zavezenie nákladného auta s trhavinami na rozjazdovú dráhu letiska s cieľom zničiť dopravné lietadlo.
MAREK CHORVATOVIČ