Som druháčka na strednej škole. Donedávna mi bolo medzi spolužiakmi fajn. V posledných dvoch mesiacoch sa to pokazilo. Kamarátky začali častejšie chodiť von, na diskotéky a na koncerty. Občas som išla s nimi aj ja, ale doma mi to rodičia začali vytýkať. Hovorili, že som ešte mladá na nočné túlačky a že nemusím všade za každú cenu chodiť a míňať peniaze. Tak som sa prestala pýtať a chodila som s kamarátkami ďalej. Keďže som nemala peniaze, lebo rodičov som ignorovala, pozývali ma. Teraz však cítim, že medzi mnou a kamarátkami je to napäté. V škole ma ohovárajú, že ich využívam. Prestala som chodiť von, som stále doma. Viem, že by som im to mala nejako vrátiť, ale rodičia mi prestali dávať peniaze, dostávam iba veľmi malé vreckové. Neviem, ako to mám vyriešiť.“ Petra z Banskej Bystrice
Milá Petra,
Obdobie, ktorým prechádzaš, sa nie nadarmo označuje ako jedno z najnáročnejších. Adaptovať sa na strednú školu, nájsť si nových kamarátov, vytvoriť si vzťahy a nové priateľstvá je veľmi dôležité. Treba mať s kým zdieľať každodenný školský život. To ľudí spojí tak, že aj voľný čas trávia spolu. A keď sa to zmení, je to kruté. Keď nás priatelia ohovárajú, je to mrzuté. Kde nastal skrat?
Toto obdobie je náročné nielen pre teba, ale aj pre tvojich rodičov. Aj preto, lebo sa mení kvalita vášho vzťahu a postavenie v rodine. Dieťa rastie na dospeláka, ktorý chce rozhodovať o sebe, voľnom čase a o svojich peniazoch. Spoľahlivý systém, ktorý formovali hlavne rodičia, sa mení na nepoznaný, ktorý ovplyvňuješ svojimi požiadavkami aj ty. Začína sa čas, keď budeš musieť s rodičmi začať vyjednávať, násť si k sebe novú cestu, ukázať, že vieš byť zodpovedná a zároveň ich rešpektuješ. To, že ich ignoruješ, je, akoby si iba čakala, že oni niečo vymyslia. A to ich zvádza zmýšľať o tebe po starom, ich riešenia ti nebudú sedieť. Ty navrhni kompromis, niečo za niečo. Diskotéku raz za mesiac a vreckové za domáce povinnosti navyše. Rodičia musia svoje dospievajúce deti akoby nanovo spoznávať a učiť sa spoľahnúť sa na ich odvahu a zodpovednosť. Keď sa budete ignorovať, bude to akurát viac bolieť. Hovor s nimi, učte sa o sebe a svojich potrebách navzájom a pomôž im pomaly opustiť rolu nekompromisnej autority, ktorú zastávali doteraz. Pre budúcnosť je dôležitý viac vzťah typu partnerstva. A pamätaj, že malými krôčikmi zájdeš ďalej ako radikálnymi ťahmi.
S priateľkami hovor aj o svojej situácii, rodičoch a ich požiadavkách. Možno ony také niečo nepoznajú. Priateľstvá majú byť vyrovnané aspoň v duševnom vklade. Mať možnosť sa vyrozprávať, ale aj pochopiť a byť pochopená. Tam sa to začína a na tom sa dá stavať do budúcna. Priateľstvo si vyžaduje otvorenosť na oboch stranách. Ak budú vopred vedieť, aká je tvoja finančná situácia a budú vidieť, že to aj chceš riešiť, ich postoj bude iný a rady ťa na niečo pozvú. Možno ich zranilo, že si to brala pasívne a ako samozrejmosť. Za to, že momentálne nemáš peniaze, sa netreba hanbiť. Veď možno už o pár mesiacov sa situácia zmení. Možno si aj nájdeš brigádu, alebo vyriešiš vreckové s rodičmi.
Nestrácaj nádej, aktívne sa pusti do hľadania cestičiek zmieru a pozitívna zmena na seba nedá dlho čakať.