Jasné je, kto ženy do korzetu zviazal – muži. Oni rozhodovali, čo je módne. V 19. storočí to bolo ženské telo, ktoré pripomínalo presýpacie hodiny. Ideálny bol odev, ktorý vyzdvihol poprsie a vypchal zadok, medzi výraznými časťami tela zostal priestor na úzky osí pás, stiahnutý korzetom. Ak k tomu pridáme pevné úzke stojačiky na krku, ktoré ženy nútili držať stále krásne vzpriamenú hlavu, pričom na nej spočíval ťažký klobúk s perami či ovocím – spokojne si vydýchneme. Chvalabohu, že dnes môžeme v šatách voľne dýchať.
Ako prvý ženám rozviazal šnurovačku, zhodil z nich vypchávky pŕs a zadku a obliekol ich do voľných šiat návrhár Paul Poiret na začiatku 20. storočia. Nahradil korzet pružnými podprsenkami.
Voľnosť ženám zachutila. Oslobodené sa vrhli na šport, tie najodvážnejšie si obliekli prvé nohavice. Priekopníčkou bola Gabrielle Chanelová. V roku 1913 začala sama navrhovať športové odevy pre dámy. Tvrdila, že navrhuje oblečenie, na ktoré nemusíte myslieť, ktoré dovoľuje ženám sústrediť sa na život a na kariéru. Ženám sa totiž po prvej svetovej vojne otvorili nové obzory. Keď dokázali, že sú schopné nahradiť vo fabrikách mužov, po vojne sa už žiadna nechcela vrátiť iba ku sporáku. Chanelovej modely presne vystihli dobu – prvýkrát oblečenie začalo slúžiť svojej nositeľke. Už nešlo iba o to prilákať mužské pohľady. V skrátených sukniach a nohaviciach sa dalo ľahko naskočiť trebárs do električky. Tak, ako si to mohli dovtedy dovoliť iba muži. Navyše, za dámou, ktorá do električky naskočila, sa viac nešírila romantická vôňa konvaliniek. Dámy voňali prvým parfémom – Chanel 5. Muži, ktorí sa vrátili z vojny, sa nestačili čudovať. Ich nežnejšie polovičky začali nosiť emancipované krátke účesy.
Ani Chanelová však nezvládla všetko. Šokovali ju šortky. Prvé si v roku 1933 obliekla tenistka Alice Marbleová na svoj wimbledonský zápas. Chanelovej sa krátke nohavice zdali smiešne a tenis ďalej hrávala vo svojom modeli – dlhých nohaviciach.
Móda sa však stále vracia. Na svoj comeback si počkali aj korzety. Ženy do nich opäť vtlačil muž – slávny návrhár Dior. Ženy móde podľahli, súkali sa do korzetov, nosili podprsenky s vypchávkami, ktoré vytvárali bujné poprsie. Tak v 40-tych rokoch opäť začali silnieť hlasy, že jedinou úlohou žien v móde je iba nosiť ju a do navrhovania sa radšej nepliesť. Mužským návrhárom však nešlo o praktickosť a účelnosť, ale o extravaganciu. A ženy ich bláznivé nápady bezhlavo plnili. Kým to nevydržala stará dáma Chanelová a ako 72-ročná sa triumfálne nevrátila z vojnového exilu dobyť Paríž. S modelom praktického Chanel kostýmu z mäkkého tvídu zobrala mužským návrhárom vietor z plachiet.
Ak chceme mať dámsky šatník kompletný, nesmieme zabudnúť na minisukňu. Tú do neho pridali v 60-tych rokoch hippies. Vďaka veľkej módnej revolúcii detí kvetov si dnes môžeme kúsky z toho šatníka skombinovať, ako len chceme. Neplatia pevné pravidlá.
Ale móda sa znovu opakuje, opäť sa vracajú korzety a šnurovačky. Novinkou je, že sa nenosia pod oblečenie, ale aj ako samostatný horný diel k sukni či k nohaviciam. A najmä – už je naším slobodným rozhodnutím, či si ich oblečieme.
(haj)