Obce a samosprávy dostanú ďalšie práva

BRATISLAVA – Obce a samosprávy čaká druhá vlna preberania kompetencií. V prvej vlne prebrali najmä školy a zdravotnícke zariadenia, zo sociálnych vecí majú na starosti domovy dôchodcov, penzióny a opatrovateľskú službu. Od budúceho roka by mali pre


V Trsticiach si postavili penzión, domov dôchodcov a hospic. Starosta zohnal sponzora, a dnes už majú prihlášky aj z Rakúska. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC


BRATISLAVA – Obce a samosprávy čaká druhá vlna preberania kompetencií. V prvej vlne prebrali najmä školy a zdravotnícke zariadenia, zo sociálnych vecí majú na starosti domovy dôchodcov, penzióny a opatrovateľskú službu. Od budúceho roka by mali prevziať starostlivosť o postihnutých v domovoch sociálnych služieb, o deti a matky v krízových centrách a resocializačných strediskách a postupne aj o deti v detských domovoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Reforma verejnej správy nepostupuje tak, ako bolo sľúbené,“ povedal Michal Sýkora, predseda Združenia miest a obcí Slovenska. Nestačia peniaze na vykonávanie právomocí. „Takže preberanie ďalších zvážime.“

Mimovládne organizácie však druhú vlnu vítajú. „Niet dôvodu, prečo by to obce nemohli od 1. januára budúceho roka prevziať,“ hovorí Helena Woleková zo SocioFóra. „O pokračovaní decentralizácie sa dnes hovorí málo. V reforme sa nepokračuje, skôr sa naprávajú chyby spôsobené v prvej etape.“ Obce majú podľa Wolekovej k obyvateľom najbližšie, vedia, kto skutočne opatrovateľku potrebuje. Mohlo by to zabrániť aj zneužívaniu služieb. Viktor Nižňanský, autor reformy verejnej správy, tvrdí, že kontrolu zabezpečí verejnosť, poslanci v zastupiteľstve a kontrolóri.

SkryťVypnúť reklamu

Marek Roháček zo združenia Návrat hovorí, že by prenos zodpovednosti za rodiny v kríze mohol pomôcť aj deťom a rodičom. Terénni sociálni pracovníci by vyhľadávali rodiny, ktoré nezvládajú starostlivosť o deti a pomáhali by im – napríklad ak je rodič alkoholik, odporučili by mu liečenie a deti by dočasne umiestnili v krízovom centre alebo u ochotných príbuzných. Rodinu by sledovali, ak by sa situácia zlepšila, deti by sa mohli vrátiť. Umiestnenie do domova by bolo až poslednou možnosťou. Woleková verí, že ak by všetko fungovalo ideálne, polovica detských domovov by sa mohla do polroka zatvoriť.

V druhej vlne decentralizácie by mali samosprávy a obce získať aj možnosť zrušiť pôvodný účel zariadenia a priestory prenajať.

ANDREA HAJDÚCHOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 594
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 325
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 138
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 348
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 882
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 879
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 377
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu