Bratislava 19. júna (TASR) - Podľa vrcholových riadiacich pracovníkov predstavuje rozšírenie Európskej únie o 10 nových členov významnú podnikateľskú príležitosť.
Ako vyplýva z globálneho prieskumu spoločnosti Accenture, až 91 % riadiacich pracovníkov považuje pristúpenie ďalších štátov do EÚ za pozitívne. Medzi najatraktívnejšie prínosy kandidátskych krajín zaradili respondenti napríklad nové spotrebiteľské trhy, lacnú pracovnú silu a možnosť uzatvárať nové partnerstvá. Také isté percento si myslí, že rozšírenie bude v pristupujúcich krajinách stimulovať ekonomický rast a 65 % respondentov očakáva oživenie rastu aj v súčasných členských štátoch. Rozšírenie EÚ by pritom podľa opýtaných malo priniesť viac výhod pristupujúcim krajinám než jej súčasným členským štátom.
Zlepšenie zahraničného obchodu medzi súčasnými členmi únie a pristupujúcimi krajinami predpokladá 94 % respondentov. Avšak takmer polovica očakáva, že nové členské štáty môžu po vstupe čeliť zvýšenej úrovni nezamestnanosti v dôsledku reštrukturalizačných opatrení, nevyhnutných pre splnenie nových predpisov a regulácií v EÚ.
Respondenti taktiež citlivo vnímali potenciálne zápory a riziká rozšírenia EÚ, medzi ktoré 61 % opýtaných na prvom mieste zaradili korupciu, 45 % infraštruktúru a 41 % byrokraciu.
Pozitívny efekt na priame zahraničné investície očakáva 90 % respondentov prieskumu. Viac ako 50 % verí, že rozšírenie povzbudí prílev nových investícií a 31 % sa domnieva, že len plánované pristúpenie už podporilo ich výrazný prílev, ktorý bude pokračovať aj v budúcnosti. Iba 21 % respondentov si myslí, že ich firmy budú v dôsledku rozšírenia EÚ umiestňovať v pristupujúcich krajinách nové investície.
Z ďalších zistení prieskumu vyplýva, že 45 % riadiacich pracovníkov považuje možnosti uzatvárať nové partnerstvá za jeden z dôsledkov rozšírenia EÚ. Takmer 40 % sa domnieva, že pristúpenie 10 štátov so sebou prinesie nové možnosti pre akvizície a viac ako polovica očakáva menej právnych prekážok pri ich realizácii.
Prieskum bol realizovaný v apríli tohto roku medzi 315 vrcholovými riadiacimi pracovníkmi, pričom 62 % respondentov pochádzalo z Európy, 21 % zo Severnej Ameriky, 14 % z Ázijsko-Pacifického regiónu a 3 % z Blízkeho východu.