Úsmev zaberá
Všade tam, kde sa stretávate s cudzími ľuďmi, či už na obchodnom rokovaní, alebo prijímacom pohovore, je rozhodujúce nadviazanie kontaktu - prvé štyri sekundy. Teda to, ako nadviažete kontakt, akým spôsobom pozdravíte. Existujú na to tri celkom prirodzené, ale účinné formy kontaktu: očný kontakt, stisk rúk, úsmev.
Práve úsmev je výborným prostriedkom na nadviazanie kontaktu s cudzími ľuďmi, skúste sa usmiať na spolucestujúcich vo výťahu alebo neznámych ľudí, ktorých stretávate na chodbách - budete prekvapený. Raport je dôležitý na začiatku i počas rozhovoru. Stále by ste mali kontrolovať, či ste s partnerom v rozhovore ešte v kontakte, alebo či sa kontakt prerušil.
Signály prerušeného kontaktu
- nedostatočný očný kontakt
- skrížené ruky, mračenie
- napnuté telo.
Pacing
Každé stretnutie pripomína trochu tanec. Tak to funguje, keď každý postúpi niekoľko krokov vpred a zasa späť.
Pacing znamená spoločný rytmus a aj vzájomné zladenie. Čo môžete urobiť pre to, aby ste so svojím partnerom držali krok? Čo môžete urobiť pre to, aby stačil on vám?
Každý by si mal udržať svoju špecifickú reč tela, zároveň sa však usilovať prispôsobiť sa partnerovi. Ak ste napríklad počas rozhovoru veľmi otvorený a aktívny, a váš partner sedí strnulo, potom je načase zmeniť pozíciu, skúste trochu ustúpiť, aby mal partner možnosť nakloniť sa dopredu. Koniec koncov, môže sa stať, že reč vášho tela alebo priestor, ktorý zaberáte, je pre druhého taký imponujúci, že ho to ženie preč, do úkrytu.
Kongruencia
Dobré vzťahy majú mnoho spoločné s tým, ako ste schopný získať si niečiu dôveru. Môžem mu dôverovať? Verím tomu, čo hovorí? Očividne dôverujeme tomu, kto hovorí veci, ktoré sú pre nás pochopiteľné a prehľadné. To je zvlášť dôležité v situáciách, keď nemáte čas druhého hneď poznať.
Keď partner v rozhovore hovorí o čomsi vážnom, a pritom sa aj tak vážne tvári, budete mu pravdepodobne veriť. Ak vám však šéf bude chcieť oznámiť závažnú udalosť, ale bude sa pritom škľabiť, najskôr sa nahneváte. Nezabúdajte teda, že nepresvedčia argumenty a to, čo hovoríte, ale aj vaša schopnosť zasiahnuť druhého na úrovni reči tela, teda častým očným kontaktom, úsmevom, prirodzenou gestikuláciou.
Signály reči tela upozorňujú aj na to, že čosi neprebieha celkom hladko alebo že máte k situácii iný emocionálny vzťah, než ako vám diktuje rozum. Keď budete v dobrom kontakte sám so sebou, podarí sa vám to i s ostatnými v profesionálnom živote.
AKO SPRÁVNE ODPOVEDAŤ
Predstava o plate
Príliš suverénna odpoveď na tieto otázky nie je vhodná. Každý kandidát by ale mal poznať svoju hodnotu na trhu práce a vedieť sa reálne oceniť. Majte teda pripravenú sumu, ktorú si predstavujete ako svoj mesačný hrubý plat. Nemá význam nechávať príliš veľký priestor na rokovanie, potom je veľká pravdepodobnosť, že skončíte na spodnej hranici. Svoje želanie musíte vedieť zdôvodniť - kvalifikáciou, jazykovými vedomosťami, skúsenosťami zo zahraničia a podobne.
Silné a slabé stránky
Nikto nechce počuť o vašich skutočných nedostatkoch a prednostiach. Môžete sa zmieniť o svojich výborných komunikačných schopnostiach alebo o tom, že vám skupinová práca vyhovuje väčšmi než samostatný „boj“. Zložitejšie je nájsť odpoveď na to, aká je vaša slabá stránka. Skúste reagovať primerane, sebakriticky, absolventi môžu napríklad uviesť nedostatok praxe, prípadne to, že teórie osvojené na vysokej škole sa nemusia vždy celkom zhodovať s praxou.
Úspechy a neúspechy
Nemali by ste menovať úspechy z osobného života (napríklad športové a podobne). Stručne opíšte niektorú z úloh, ktoré sa vám podarilo v práci úspešne vyriešiť, napríklad konkrétny projekt. O neúspechu hovorte len ak sa vás naň personálny pracovník vyslovene spýta.
Potom môžete povedať o situácii, keď sa nepodarilo celkom dodržať termín, vyhnite sa však opisovaniu úloh, ktoré sa skončili úplnou katastrofou.