Ak by sa prezident rozhodol nepodpísať zvýšenie spotrebných daní, ktoré budú poslanci schvaľovať pravdepodobne na budúci týždeň, pribudli by starosti ministerstvu financií. „Od zvýšenia spotrebných daní od júla očakávame 3,7 miliardy korún. Keby nové dane začali platiť o mesiac neskôr, bol by výpadok zhruba 600 miliónov korún,“ povedal hovorca ministerstva financií Peter Papanek. V takom prípade by museli peniaze nájsť „dodatočnými opatreniami“.
Návrhy daňových zákonov, ktoré zvýšia zdanenie alkoholu, cigariet, piva a benzínu, prerokúvajú poslanci v skrátenom legislatívnom konaní. Návrhy majú prvé čítanie už za sebou, ale aj keby ich poslanci schválili hneď, má prezident možnosť posunúť ich účinnosť z júla na august.
Prezidenta nové dane zaujímajú aj preto, že sa stretáva s výrobcami, ktorých produkty vyššie dane zdražia. „Niektorí producenti ho oficiálne oslovili. Všetko to prebehlo formou oficiálnych stretnutí,“ povedal Füle. Medzi výrobcami mali podľa neho byť aj pivovarníci. Hlasy proti zvyšovaniu spotrebných daní prichádzajú aj od výrobcov cigariet, petrolejárov a poľnohospodárov.
Jednu analýzu dosahov vo forme listu už ministerstvo poslalo predsedovi parlamentu Pavlovi Hrušovskému.
Uvádza sa v nej napríklad, že nové dane zvýšia priemernú tohtoročnú infláciu zo 7,8 na 8,6 percenta. Analýza sa však týka aj odrazu jednotnej dane z pridanej hodnoty, ktorá má začať platiť v januári. „V prípade záujmu zabezpečíme, aby sa analýza dostala aj k prezidentovi,“ povedal Papanek. (jj