Začiatkom marca 1996, keď návrh zákona prerokúvala vláda, Novobančania pred Úradom vlády protestovali proti Žarnovici. Ich požiadavka však zostala nevypočutá, parlament začiatkom júla Žarnovicu ako okresné mesto odobril. Bolo verejným tajomstvom, že v jej prospech sa osobne angažoval premiér Vladimír Mečiar, ktorý tam maturoval.
Utvorenie okresu Poltár sa zasa dávalo do súvislosti s tým, že odtiaľ pochádza Ivan Gašparovič, vtedajší predseda parlamentu a muž „číslo dva“ HZDS.
Z Ilavy, ktorá dostala prednosť pred väčšou Dubnicou nad Váhom, pre zmenu pochádza Anna Nagyová, vtedajšia riaditeľka premiérovej kancelárie a jeho pravá ruka.
Dnes je najviditeľnejším spor o sídlo obvodného úradu medzi Svidníkom a Stropkovom. Vláda schválila Stropkov, minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Pavol Prokopovič, ktorý je odtiaľ, však akékoľvek lobovanie v prospech Stropkova odmieta.
V boji o sídlo úradu sociálnych vecí a služieb zamestnanosti vláda zas pred Žiarom nad Hronom uprednostnila Banskú Štiavnicu, kde žije minister práce a sociálnych vecí Ľudovít Kaník. (joč)