KOŠICE – Najviac oblastí, ktoré sú podľa štatistických ukazovateľov sociálneho, ekonomického a demografického vývoja zaradené do kategórie zaostalých regiónov, je v Košickom kraji. Až 5 z 11 okresov kraja označujú odborníci z Centra pre sociálne a ekonomické analýzy M.E.S.A.10 za problémové.
V rámci 79 okresov Slovenska patrí posledná pozícia okresu Sobrance, Gelnica je na 77. mieste, okres Košice-okolie je na 75. priečke, Trebišov na 66., Rožňava na 65. Len okresy Košice I až IV spĺňajú kritériá rozvinutých oblastí Slovenska. Vyplýva to z regionalizácie kraja podľa stupňa rozvinutosti, ktorý je súčasťou programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja Košického samosprávneho kraja.
Podľa predsedu krajskej samosprávy Rudolfa Bauera rozvoj najzaostalejších oblastí má v programe prioritu. Na princípe solidarity by v budúcnosti najmä do nich mali smerovať verejné prostriedky, ktoré by efektívnym využívaním viedli k rovnomernému rozvoju celého regiónu.
K programovým zámerom, ktoré poslanci samosprávneho kraja vzali na vedomie, patria okrem výstavby priemyselných parkov, viacúčelové využitie prírodných zdrojov, rozvoj turizmu na Zemplínskej Šírave, strednom a dolnom Spiši či v Národnom parku Slovenský kras, zveľaďovanie tokajskej vinohradníckej oblasti, lepšie využívanie produkčnej poľnohospodársko-potravinárskej oblasti Východoslovenskej nížiny.