
Počas vysokoškolských prázdnin sa možno o deti starať aj v Amerike.
FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Možnosť cestovať do zahraničia ako au pair využíva stále viac dievčat aj chlapcov. Medzinárodné stredisko pre štúdium rodiny vlani zisťovalo, aké dievčatá odchádzajú zo Slovenska robiť au pairky, čo ich k tomu vedie a s akými skúsenosťami sa vracajú. Najčastejšie odchádzajú vekové kategórie od 17 do 30 rokov, približne dve a pol percenta z tých, čo vycestujú do Británie, sú chlapci.
A čo je najčastejším dôvodom, aby mladí chlapci a dievčatá odišli do zahraničia starať sa o cudzie deti? Podľa prieskumu je to najmä snaha naučiť sa jazyk, potom spoznať svet a zarobiť si. Nasledujú dôvody ako neprijatie na vysokú školu či nezamestnanosť.
Britský imigračný úrad začal samostatne sledovať slovenské a české au pairky v roku 1992. Vtedy ich odišlo do Británie 1870, v priebehu nasledujúcich siedmich rokov toto číslo narástlo o 451,9 percenta. V roku 1997 odišlo do Veľkej Británie ako au pair 10 320 dievčat, z toho 4850 zo Slovenska a 5470 z Čiech. Odvtedy toto číslo stále rastie, na Slovensku pribúda počet agentúr, s ktorými sa dá vycestovať, a počet krajín, do ktorých môžete ísť robiť au pair. Stať sa au pair je totiž stále najlacnejší a najľahší spôsob, ako sa dostať do zahraničia, učiť sa jazyk, spoznávať novú krajinu a trochu si zarobiť.
O slovenské au pairky je v zahraničí veľký záujem. Podľa prieskumu je ich konkurenčnou výhodou, že vedia variť a aj varia, že sú vždy veľmi ochotné a milé, a potom to, že si nesledujú odpracovaný čas tak, ako to robia iné au pair.