Brusel 16. júna (TASR) - Príjmy pracovníkov v kandidátskych krajinách dosiahnu súčasnú úroveň Európskej únie (EÚ) najskôr v roku 2060. Iba na dosiahnutie troch štvrtín mzdy EÚ budú tieto krajiny potrebovať minimálne 40 rokov. Vyplýva to zo štúdie Economist Intelligence Unit (EIU), ktorú dnes zverejnili v Bruseli.
Vstupné krajiny musia vo svojej politike aktívne využiť šance, ktoré im EÚ ponúka. Ak zostanú pri súčasnej politike a s tým spojenými rámcovými podmienkami, trvalo by ešte sto rokov, kým by zavládla rovnosť v hospodárstve východnej a západnej Európy, zdôraznil riaditeľ EIU Daniel Franklin.
Pre susedné krajiny Rakúska však perspektívy nie sú až také pochmúrne. Príjmy v Maďarsku a Slovinsku dosiahnu úroveň EÚ za 31 rokov, na Slovensku za 38 a v Českej republike za 39 rokov. Podľa ankety, uskutočnenej v rámci štúdie medzi 315 šéfmi európskych spoločností, je hospodárske prostredie v Česku a Maďarsku najvyspelejšie. Väčšina opýtaných považuje Prahu za ekonomicky najvyspelejšie mesto z 10 nových krajín EÚ.
Výhercom pri vstupe krajín do únie bude podľa ankety oblasť turizmu, za ňou budú nasledovať telekomunikácie a priemysel spotrebného tovaru. Na súčasných členov EÚ očakáva EIU z rozšírenia iba malý vplyv.