Luxemburg 16. júna (TASR) - Európska únia dnes prvýkrát pripustila použitie sily v boji proti šíreniu zbraní hromadného ničenia, ak zlyhajú všetky diplomatické prostriedky.
Ministri zahraničných vecí EÚ schválili v Luxemburgu stratégiu a akčný plán boja proti šíreniu jadrových, chemických a biologických zbraní, ktorý prvýkrát obsahuje aj odkaz na možný vojenský zásah proti štátom alebo teroristickým skupinám, ktoré vyvíjajú alebo vlastnia zbrane hromadného ničenia.
"Keď tieto opatrenia (vrátane politického dialógu a diplomatického tlaku) zlyhajú, možno uvažovať o donucovacích prostriedkoch podľa kapitoly 7 Charty OSN a medzinárodného práva (sankcie, zachytávanie zásielok, použitie sily)," uvádza sa v dokumentoch, ktoré schválili šéfovia diplomacie.
O prípadnom použití sily uvažuje únia až po zlyhaní všetkých ostatných prostriedkov. Akčný plán sa zameriava najmä na razantnejšiu diplomaciu, medzinárodné inšpekcie, presadzovanie existujúcich medzinárodných dohôd a dohovorov, ratifikáciu príslušných dokumentov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) a jej finančnú podporu. Zdôrazňuje tiež potrebu efektívnej kontroly exportu. Kľúčovú úlohu má podľa EÚ zohrávať Bezpečnostná rada OSN.
Podľa diplomatov je cieľom EÚ jasne preukázať, že boj proti šíreniu zbraní hromadného ničenia myslí naozaj vážne. Ide tiež o krok k zlepšeniu transatlantických vzťahov, ktoré poškodila Američanmi vedená vojna v Iraku. Práve zbrane hromadného ničenia označili USA za hlavný dôvod útoku.
V tejto súvislosti ministri EÚ vyzvú dnes Irán, aby urýchlene a bezpodmienečne súhlasil s prísnymi medzinárodnými inšpekciami, ktoré by mali posúdiť jeho kontroverzný jadrový program. Únia to stanoví ako dôležitú podmienku, ktorú bude brať do úvahy pri prebiehajúcich rokovaniach o spolupráci s Iránom.
(spravodajca TASR Robert Sermek) dem