Jedným z materiálov, ktorý spôsobil obrat v technológiách v 20. storočí a následne zohral väčšiu úlohu, než akýkoľvek iný mate-riál, boli umelé hmoty (plasty). Objavené boli koncom 19. storočia, stali sa jedným z najpoužívanejších materiálov vôbec a spôsobili revolučný prevrat v sériovej výrobe. Ako mnohé sériové tovary, tak aj plastové okná zaznamenali v poslednej dobe rozsiahle hromadné použitie v celom rozpätí architektonických druhov budov. Používajú sa pri výstavbe a obnove obytných budov (najčastejšie rodinných domov) aj ob-čianskych stavieb. V súčasnosti sú v Európe dominantnými okennými prvkami, no predpokladá sa, že sa ich výroba a použitie ustáli v pomere ku drevený oknám 2:1. Aké výhody plastové okná prinášajú?
1. Medzi prvými je propagovaná ľahká údržba, plastové okná sa nemusia natierať ochrannými lakmi a sú odolné voči vonkajším vplyvom (ultrafialovému žiareniu a znečistenému ovzdušiu)
2. Vyrába sa rôzna farebná škála okien aj imitácia dreva.
3. Plastové okná bývajú viacnásobne zasklené, najčastejšie izolačným dvojsklom hrúbky 20 mm (4 mm - 12 - 4 mm), ktoré má vzduchovú medzeru, a teda je hermeticky uzatvorené. Zasklievacia lišta garantuje bezpečné zasklievanie a bezproblémovú výmenu skiel. Viackomorový systém okenných profilov s optimálne nadimenzovanými komôrkami zamedzuje prestupu tepla. Tesniace kvality majú vplyv na ekonomické ukazovatele, pre-tože prostriedky investované do okien najlepšie oceníme na ekonomicky vyváženej spotrebe energie pri vykurovaní v zimnom období.
4. Plastové okná môžu byť osa-dzované do rovinnej alebo predsadenej polohy, ktorá zvyšuje plasticitu okna a dá sa využiť z estetického hľadiska. - rot -