Okná dokresľujú charakter domu

Okno nám sprostredkováva komunikáciu medzi interiérom a exteriérom. Dá sa charakterizovať ako otvor v stene budovy, ktorý sa už v hlbokej minulosti používal na osvetlenie miestnosti a neskôr aj na jej prevetranie. Okrem iných funkcií okno slúži aj ako ...

Okno nám sprostredkováva komunikáciu medzi interiérom a exteriérom. Dá sa charakterizovať ako otvor v stene budovy, ktorý sa už v hlbokej minulosti používal na osvetlenie miestnosti a neskôr aj na jej prevetranie. Okrem iných funkcií okno slúži aj ako ochrana pred hlukom. Samotné okno delíme na okennú výplň a okenný otvor. Okennú výplň tvorí rám a zasklenie okna. Správny tvar, proporcia, farebná harmónia, kvalitné materiálové vyhotovenie, dobré tepelno- a zvukovo-izolačné vlastnosti - to všetko sa obyčajne považujú za najdôležitejšie pri navrhovaní okien, ale i dverí každého domu. Okná na dome sú hlavne funkčným a technickým detailom, na prvý pohľad si však zvyčajne všímame ich estetické a štýlotvorné kritériá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

n Pár slov z histórie

Otvor v stene, ktorý slúžil na vetranie a osvetlenie vnútorného priestoru sa objavuje už na najstarších stavbách. V dobe bronzovej sa ešte nevyskytoval v severnej ani strednej Európe, ale na juhu Talianska sa už používal. Z južnej Európy sa okno postupne rozšírilo aj na sever. Pred vynájdením skla sa do rámov vkladali rôzne blany, pergamen, tkaniny, prerezávané kamenné dosky alebo husté drevené mreže. Hoci už starí Rimania zasklievali do olovených líšt, v Európe sa až v 12. storočí, aj to iba u bohatších mešťanov, vyskytli okná so sklom.

Primárnymi funkciami, ktoré okná plnia na dome sú: prirodzené denné osvetlenie a oslnenie interiérov, prirodzené vetranie a vizuálny kontakt exteriéru a interiéru. Pretože okná sú súčasťou obvodového plášťa domu, musia plniť ďalšie funkcie: statickú a dynamickú odolnosť, tepelnú, zvukovú a vzduchovú izoláciu, izoláciu proti dažďovej vode a ochranu proti násilnému vniknutiu. V obytných priestoroch musí okno zabezpečovať svetelnú mikroklímu, ktorá zodpovedá potrebám človeka. Prírodné svetlo plní vo vývine človeka významnú funkciu a pravidelná každodenná zmena svetla v čase ovplyvňuje celkový psychický a zdravotný stav človeka. Obytné priestory bez denného osvetlenia sú z hľadiska hygieny neprípustné.

SkryťVypnúť reklamu

Tvary, druhy a rozmery okien

Okná a dvere sa výrazným spôsobom podieľajú na tvorbe architektúry domu, a preto veľmi záleží na tom, aký majú tvar, veľkosť a z akého sú materiálu. Okno tvorí rámová konštrukcia a sklenená výplň. Jeho špecifické postavenie je práve v tom, že tvorí súčasť exte-riéru domu a jeho fasády, ale aj interiéru. Okno formuje plasticity domu, jeho radenie musí podliehať určitému rytmu a poriadku tak, aby bol zachovaný pomer plnej hmoty k oknám. Od pomeru plných plôch a okien závisí dojem architektúry, ktorá môže byť vyľahčená alebo ťažkopádna.

Okná môžeme deliť podľa druhu použitého materiálu, podľa spôsobu otvárania, počtu krídiel, či druhu zasklenia. Poznáme ich ako jednoduché a dvojité podľa druhu zasklenia. Jednoduché oddeľujú vnútorný priestor od vonkajšieho len jedným sklom. Dvojité okná sa začali u nás používať až v 18. storočí. Pôvodne sa vonkajšie okenné krídla otvárali smerom do exteriéru a vnútorné do interiéru. Dvojité okná sa v súčasnosti na novostavbách už nepoužívajú, iba ako repliky na rekonštrukciách historických budov, a preto sa podnes ešte nachádzajú na mnohých palácoch. Dnes sa okná zasklievajú izolačným dvojsklom alebo trojsklom, ktorými sa dá zame-dziť tepelným stratám.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa spôsobu otvárania poznáme okná pevné (neotváravé), otváravé, kyvné, posuvné, zásuvné, sklopné, výklopné, otočné. Osvedčili sa jednoduché otváravé okná s izolačným dvojsklom, ktoré vykazujú dobré stavebno-fyzikálne parametre. Kyvné okno má krídlo otáčavé okolo horizontálnej osi a tento typ sa používa často pri školských stavbách. Na rodinných domoch sa často uplatňujú otváravo-sklopné okná. Okná môžu byť podľa tvaru delené na štvorcové, obdĺžnikové, kruhové, pásové. Špeciálnym prípadom je francúzske okno, ktoré končí tesne nad podlahou, má zvyčajne dve krídla a namiesto parapetu zábradlie. Pri návrhu francúzskych okien si treba uvedomiť, že radiátor sa nedá umiestniť pod okno.

Ďalším špeciálnym typom okna je strešné okno umiestňované do šikmej plochy strechy. Štandardné rozmery okien sú 60, 70, 80, 90, 120, 150, 180, 210 cm do šírky, výška okna býva bežne120 - 180 cm.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa druhu materiálu poznáme drevené, kovové, plastové a kombinované okná. Voľakedy sa používali iba drevené okná, ale dnes v dobe nových materiálov sa používajú často plasty a kovy. Drevené okná a geometria ich prierezu sa vyvíjali po stáročia a drevo pre okennú konštrukciu stále ostáva jedným z najvhodnejších stavebných materiálov. Súčasná technológia spracovávania dreva umožňuje vytvárať lamelové profily s minimálnym počtom vrstiev, ktoré sa spájajú mikročapmi a lepením. Najpoužívanejším drevom na výrobu lamelových profilov je smrek, borovica, dub, exotické dreviny. Vysoko kvalitné zlepené lamely môžu zaistiť požadovanú tvarovú stálosť a životnosť.

Z hľadiska tepelno-izolačných vlastností a ľahkej údržby sú na rodinné domy vhodné plastové okná. Sú presné a kvalitné, vytvarované podľa najnovších poznatkov a majú viackomorový systém. Okná na báze hliníka sa používajú na rodinných domoch málo, samozrejme závisí od štýlu a charakteru architektúry. V zásade sú vhodné na zasklenia veľkých plôch a zimných záhrad.

SkryťVypnúť reklamu

Návrh okien vychádza obyčajne z celkového charakteru architektúry navrhovaného domu. Vhodne zvolené tvary, ich členenie, mate-riály a farebnosť môžu architektúru a štýl domu na úrovni dotvoriť, rovnako ako tie nevhodne zvolené zas úplne pokaziť. n

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 341
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 902
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 689
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 181
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 698
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 300
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 707
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 604
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu