rady, ktoré pomôžu vyvarovať sa mnohých chýb pri jej rekonštrukcii a prestavbe.
Pôvodné miestnosti vyhradené na hygienické účely v starších bytoch už dnes nespĺňajú základné priestorové požiadavky, a tak úvahy o ich rekonštrukcii sú ohraničené danou plošnou výmerou. Keďže súčasné trendy v navrhovaní inte-riérov preferujú rozľahlé kúpeľne, určené nielen na hygienu ale aj na príjemný oddych, patrí im v byte aj dostatočne veľká miestnosť. Ak je to z hľadiska dispozičného riešenia bytovej jednotky možné, dá sa kúpeľňa zväčšiť na úkor inej miestnosti. Problém môže nastať vtedy, ak treba búrať panelové steny alebo zasahovať do nosnej konštrukcie objektu. Búracie práce na odstraňovaní panelov alebo búranie otvorov do panelovej steny je prácne, hlučné a prašné. Pri zásahoch do nosnej konštrukcie je nutná konzultácia s odborníkom ktorý určí, či sa nenaruší celková statika budovy. Demontáž umakartového jadra býva spravidla jednoduchšia. Následne sa treba rozhodnúť, či steny novej kúpeľne vymurujeme klasickým spôsobom, alebo použijeme ,,suchý“ proces výstavby, napríklad sadrokartóny určené do vlhkého prostredia. Výber obkladov a dlažieb podriadime nášmu vkusu. Farebné ladenie a vzor výrazne vplýva na náladu a podporuje aj optické vnímanie priestoru. Menšie rozmery keramických kachličiek vyberáme do menších kúpeľní, väčšie kusy sú vhodnejšie do väčších kúpeľní. Miestnosti orientované na sever budú pôsobiť príjemnejšie ak ich zariadime v teplejších farbách. Pocit horúčav v kúpeľniach nachádzajúcich sa na slnečnej strane objektu eliminujeme studenými tónmi modrej farby.
S prestavbou bytového jadra súvisí aj výber nových sanitárnych predmetov, batérií a nábytku. Nemenej významným prvkom je správne osvetlenie. Rekonštrukcia sa veľmi často nezaobíde ani bez výmeny vodovodných rozvodov, odpadového potrubia a elektrickej inštalácie. Tie pôvodné často nie sú vyhovujúce ani z hľadiska materiálu, ani z hľadiska nového rozmiestnenia umývadla, vane, WC misy, bidetu, prípadne práčky. Pocit pohody v kúpeľni dosiahneme zabudovaním elektrického podlahového vykurovania. Realizáciu vodovodných, odpadových a elektrických rozvodov prenechajme odborníkom, ktorí budú zodpovedať za kvalitu prevedených prác, a najmä za ich bezpečnú a spoľahlivú prevádzku.
Keďže kúpeľňa je miestnosť vystavená nad-mernej vlhkosti, je potrebné zabezpečiť steny a podlahy proti jej prenikaniu do okolia. Kvapky vody si vždy nájdu aj tú najmenšiu netesnosť a špáru, ktorou budú presakovať. Či už sú to mikroskopické trhlinky v podlahe alebo v stene, najmä v okolí umývadla a vane. Na zabránenie zatekania sa na steny a podlahy nanášajú špeciálne stierkové materiály vyrobené na báze bitúmenov a umelých hmôt a na ne potom lepíme obklady a dlažby. V mieste styku zvislých a vodorovných konštrukcií použijeme gumové izolačné pásy. Do hygienických miestností sú vhodné aj izolačné polyetylénové fólie umiestnené pod materiálmi určenými na povrchovú úpravu. Najkritickejším miestom stekania vody po stene je plocha za umývadlom, sprchovacím kútom alebo vaňou. Na utesnenie styčnej špáry sa používajú silikónové tmely, ktoré sa dostatočne prispôsobia tvaru tejto špáry. Sú vysoko elastické a vyrábajú sa vo viacerých farebných odtieňoch, aby ich bolo možné zladiť s farbou sanitárnych predmetov alebo keramických obkladov. Silikónové tmely časom strácajú svoju elasticitu a treba ich vymeniť. Starý nefunkčný tmel sa vydlabaním odstráni zo špáry, ktorá sa dôkladne vyčistí a pripraví na nanesenie novej vrstvy. Tento proces je veľmi jednoduchý a nenáročný na čas a dá sa zvládnuť aj laikom. Ak použijeme plastový tesniaci profil v mieste styku umývadla alebo vane so stenou, musíme ho sčasti zabudovať pod obkladačky pri ich lepení a druhú časť prilepíme k sanitárnemu zariadeniu. Tento spôsob ochrany steny pred striekajúcou vodou je trvácnejší.
Pri kladení dlažieb a obkladaní stien dohliadnite na to, aby práce boli remeselne dokonale prevedené. Zle nanesený podklad pod keramické dlaždice spôsobí ich praskanie, a tým umožní zatekanie vody tam, kde to nie je žiaduce. Precízne treba naniesť špárovacie hmoty a tmely, aby zabránili prenikaniu vlhkosti. Iba bezchybný vzhľad detailov je základom dokonalého pôsobenia kúpeľne ako celku, v ktorom si príjemne oddýchneme po každodennom zhone a osviežime sa v každom ročnom období.