Celoplošné koberce sa v uplynulom desaťročí z našich domovov takmer celkom vytratili. Dôvodom bola v porovnaní s inými podlahovými krytinami náročnejšia údržba, väčšia schopnosť absorbovať prach a nižšia životnosť. Dnes sa začínajú vracať, ide však už o koberce novej generácie.
Úsilie výrobcov sa dnes sústreďuje na vytvorenie stále dokonalejšej podlahovej krytiny. Jedným z trendov charakterizujúcich súčasné celoplošné koberce určené do obytných priestorov je snaha o ich individualizáciu, zblíženie s človekom.
Ľahká údržba
Ďalším výrazným trendom týka-júcim sa celoplošných kobercov je maximálna snaha o ľahkú údržbu, čo sa dosahuje pomocou špecifických vlákien či zvláštnej úpravy vlasu kobercov. Existujú napr. koberce vyrobené zo špeciálnych mikrovláken, ktoré majú úpravu tzv. ,,super teflon protection“ zabraňujúcej tomu, aby špina vnikala dovnútra. Nečistota zostane na povrchu rovnako ako prach, ktorý sa neukladá v koberci. Navyše máme k dispozícii výkonnejšie vysávače ako to bolo pred pár rokmi. Znehodnotenie kobercov nepredstavujú ani škvrny, na väčšinu stačí mokrá handra, na škvrny od červeného vína a mastnoty dodávajú niektorí výrobcovia špeciálne čistiace prostriedky.
Novinku na našom trhu predstavujú kolekcie celoplošných kobercov, ktorých súčasťou sú filcové podložky, ktoré majú svoje opodstatnenie - zmäkčujú nášľap, majú vplyv na dobu životnosti koberca, jeho tepelnú izoláciu. Na rozdiel od zahraničia sa však u nás zatiaľ ukladanie filcových podložiek pod koberce zatiaľ príliš neujalo.
Návrat k prírode
Tak ako u iného interiérového vybavenia zaznamenávame aj u celoplošných kobercov snahu o návrat k prírode, väčší záujem o koberce z prírodných vlákien. V prípade bytových priestorov ide o zvýšený záujem o koberce z kokosu, sisalu, morskej trávy a vlny. Tieto koberce sa vyrábajú buď celoplošné až do šírky 4 metrov, alebo ako behúne. Okrem toho si možno do jednej miestnosti obstarať taký istý koberec ako kusový, a to pomocou obšitia najčastejšie v podobe bordúr.