Na imidži si ruský prezident Vladimir Putin zakladá minimálne rovnako, ako na čistom golieri na košeli. Jeho poradcovia sú nútení vymýšľať stále nové triky, pomocou ktorých sa ruský vodca drží na prvej priečke v popularite medzi ruskými politikmi a jeho fotografie zapĺňajú prvé stránky novín, hoci aj keď len nasadne do vlaku.
V noci zo soboty na nedeľu sa Putin vydal na cestu do Petrohradu práve vlakom a vo vagóne sa stretol s ministrom dopravy a spojov Gennadijom Fadejevom. Nie je vôbec dôležité, o čom s ním rokoval a pokiaľ by sa schôdzka neuskutočnila vo vlaku, ťažko by sa o nej verejnosť dozvedela. PR manažéri v Kremli však dokážu využiť každú príležitosť, ako svojho vládcu zviditeľniť.
Spolu s krkolomnými pokusmi predstavovať Putina stále ako niečo medzi polobohom, cárom Petrom I. a Napoleónom sa začínajú objavovať aj kritické hlasy pripomínajúce, že Rusko nemá najlepšie skúsenosti s kultom osobnosti. Nie všetky noviny napríklad ocenili snahu štátnych úradníkov prejaviť svoju lásku k prezidentovi tak, že si hromadne kupovali koberec s jeho portrétom. Vyrobili ho v továrni Nometeks v Ujľanovsku a v pôvodnej verzii bola tvár Putina zobrazená na pozadí ruskej štátnej zástavy. Práve tento koberec si objednali úradníci z oblastí, ale aj zo samotného Kremľa. Lenže v továrni sa minula červená niť a tak je teraz Putin na ploche osamotený. Napriek tomu sa cena koberčeka drží na 4 tisíckach rubľov.
Niektorí politici menej postihnutí putinomániou sa mu začali posmievať, pretože je na koberci zobrazený vraj značne neoholený, na čo je ruský vodca citlivý. Výrobcovia suveníru vysvetlili, že koberec je tkaný na supermodernom nemeckom zariadení a neoholenosť je výsledkom nie celkom dokonalého rastra.
Putin už má aj svoju ulicu, mal bar, ale ten radšej polícia nariadila premenovať, lebo opilci by mohli svojím zjavom a slovami hlavu štátu urážať. Napriek tomu sa ujali tričká s portrétom Vladimira Vladimiroviča. Aj poradcovia ruského prezidenta sa niekedy snažia podobné snahy mierniť, pretože, vedia, že všetkého veľa škodí.
Ľudová tvorivosť a úradnícke pätolízačstvo však nepozná medze. A tak sa PR skupina ruského prezidenta už teraz bojí, ako sa budú priaznivci snažiť pomôcť mu v predvolebnej prezidentskej kampani, ktorá sa už vlastne pomaly začína. Znova sa o svoje kreslo bude najobľúbenejší ruský politik, zrejme s istým výsledkom, uchádzať už na budúci rok.
Putin oslnil svojím zvláštnym šarmom nielen domáce publikum. Zatiaľ čo intelektuálna verejnosť má podľa prieskumu verejnej mienky proti jeho správaniu a vyjadrovaniu určité výhrady, prezident USA George Bush v júni 2001 vyhlásil: „Pozrel som sa mu do očí a pochopil som jeho dušu.“ Pozorovatelia konštatovali, že takto sa vyjadruje láska na prvý pohľad.