Oslavy referenda, ktorým sa obyvatelia Česka vyslovili za vstup do Európskej únie, ukončil veľkolepý ohňostroj nad Vltavou. Trval osem minút a sprevádzala ho Beethovenova Óda na radosť. Predtým vystúpilo asi sto umelcov na koncerte Tá naša Európa česká.
Hudobné vystúpenie, ktoré usporiadala Česká televízia a ministerstvo zahraničných vecí, odštartoval krátko po ôsmej večer minister zahraničia Cyril Svoboda: „Ahoj, Európania!“ Potom sa už na pódiu v slabučkom daždi striedali herci a speváci. Lucie Bílá, Lenka Filipová, Bára Basiková, Pavel Landovský alebo Jiřina Bohdalová. Spievali aj tí, čo si vstup do únie neželajú - Janek Ledecký, alebo Lou Fanánek Hagen so skupinou Tři sestry zahrali pesničku „My do Európy nechceme.“
Na koniec predstúpil pred niekoľko sto divákov premiér Vladimír Špidla. Spolu s ministrom Svobodom, Jiřím Suchým a ostatnými umelcami si zaspievali hit ‚Babeta šla do sveta‘. „Trému som nemal. Spev alebo obhajovať reformu verejných financií? Toto bolo jednoduchšie,“ povedal po svojom vystúpení rozosmiaty premiér.
Skleslá nálada vládla po oznámení výsledkov v pražskom bare U sovy, kde sa stretli na pozvanie Národnej strany euroskeptici. „Otvorili sme si šampanské a oslávime tých 22 percent proti,“ opísal atmosféru medzi tuctom hostí na slávnosti, ktorá pripomínala skôr tryznu, Pavel Sedláček z Národnej strany.
Víno tieklo prúdom asi o kilometer ďalej v kaviarni Louvre na pražskej Národnej triede, kde oslavovalo združenie Áno pre Európu. „Je to výborný výsledok,“ komentoval predseda združenia a poslanec Svatopluk Karásek.
Premiér Vladimír Špidla oslávil väčšinové ÁNO obyčajnou minerálkou a gulášom. Neskôr si doprial aj trocha vína, na veľké oslavy sa však nechystal. „Keď sa tie hlavné oslavy a verejné vystúpenia skončia, pôjdem so synom na pivo.“
Na prvej oficiálnej tlačovej konferencii, na ktorej vystúpili Špidla, Svoboda a podpredseda vlády Petr Mareš, žiarili vládni politici spokojnosťou. Po anglicky hovoriaci reportér sa politikov opýtal, či tlačová konferencia vedená len v českom jazyku je príspevkom Čechov do EÚ. „Áno, čeština sa týmto stáva oficiálnym jazykom EÚ, je to jazyk komplikovaný a ja sa ospravedlňujem, že tu nie je tlmočník,“ povedal s úsmevom minister zahraničia. (čtk, r)
REAKCIE
„Je to definitívna bodka za výsledkami druhej svetovej vojny, ktorá viedla k rozdeleniu Európy. Vstúpili sme opäť do čias, v ktorých sme boli silní, keď naše príležitosti boli veľké a záležalo na nás.“
Premiér VLADIMÍR ŠPIDLA charakterizoval chvíle pred potvrdením kladného výsledku referenda ako najťažšie čakanie vo svojej politickej kariére.
„Som rád, že sa ľudia nenechali odradiť kampaňou. Som rád, že sme vyhrali - rovnako ako ja.“
Predseda ODS MIREK TOPOLÁNEK výsledok hlasovania privítal, nepovedal však, ako sa rozhodol on sám.
„ODS ďakuje všetkým občanom ČR, ktorí preukázali historickú zodpovednosť tým, že sa zúčastnili na prvom referende v novodobých dejinách krajiny a prišli vyjadriť svoj názor. Česko môže iba ako členská krajina ovplyvňovať vývoj v únii tak, aby sa nestala federálnym superštátom.“
Podpredseda ODS JAN ZAHRADIL, jeden z najznámejších kritikov Európskej únie, sa poďakoval voličom a priaznivcom jeho strany.
„Česko bolo vždy určujúcou súčasťou európskych dejín. Benešove dekréty, ktoré vytvárali priestor k povojnovému vysídleniu a vyvlastneniu Nemcov, odporujú medzinárodnému právu a musia byť všetky zrušené.“
Predseda najväčšej nemeckej spolkovej krajiny Bavorska EDMUND STOIBER hovoril o veľkom dni pre Česko. (čtk)