S áno Európe bola spokojná aj speváčka Lucie Bílá a rovnako i spievajúci premiér Špidla. FOTO - ČTK
Výsledok referenda o únii je aj úspechom pre vládnu koalíciu. Jej budúcnosť je však neistáPRAHA - Ako víťazstvo vládnej opozície a prehra opozičných komunistov sa dá vnímať výsledok referenda v Českej republike o pristúpení k Európskej únii. Po veľmi slušnom prvom dni referenda, keď prišla voliť väčšina ľudí, bola oveľa slabšia sobota. Na hlasovaní sa napokon zúčastnilo viac než 55 percent (zákon nevyžaduje nadpolovičnú väčšinu), za pristúpenie do únie ich hlasovalo vyše 77 percent a proti necelých 23. „Tento výsledok považujem za vynikajúci,“ povedal predseda vlády Vladimír Špidla. „Je to dobrý deň pre Európu a ďalší dôkaz, že naše národy patria k sebe. Srdečne vítam český národ ako člena európskej demokratickej rodiny,“ povedal predseda Európskej komisie, Romano Prodi.
Volebnú účasť vedno oceňovali českí aj zahraniční politici, politológovia aj médiá. Veľvyslanec Európskej komisie Ramiro Cibrian mierne nadpolovičnú účasť označil za výbornú a dostatočnú a referendum je podľa neho nespochybniteľné. Vstup podporilo len 42 percent z tých, ktorí mohli voliť. Z postkomunistických krajín bola podpora pri prepočte na všetkých voličov nižšia len v Maďarsku.
Áno si vybrali najmä voliči pravicových strán, proti boli zväčšia komunisti. Rozdiely medzi jednotlivými sociálnymi a vekovými skupinami obyvateľstva neboli veľmi výrazné. Aj voliči v mestách a obciach hlasovali takmer rovnako. Vyplynulo to z prieskumov spoločnosti SC&C.
Z obcí bola najmenšia účasť v českom referende v Měkynci na Strakonicku, z krajov v Moravskosliezskom kraji. Len tam prišla hlasovať menej než polovica oprávnených voličov. Najväčšiu podporu získalo pričlenenie k EÚ v Zlínskom kraji, kde „áno“ zaškrtlo viac než 80 percent voličov. Najmenej prívržencov bolo v Libereckom kraji - necelých 74 percent voličov.
Hoci sa vláda, ktorá svoju väčšinu o jeden hlas v poslaneckej snemovni často opierala o európsku ideu, stala víťazom a jej kritici nemôžu spochybňovať jej legitimitu slabou voličskou účasťou na európskom referende, jej budúcnosť zostáva neistá. Predseda vlády Vladimír Špidla ešte v sobotu povedal, že svoju funkciu opustí, ak snemovňa neschváli celkovú reformu štátnych financií. Podľa niektorých politológov by vládu mohol pozitívny výsledok referenda posilniť, iní upozorňujú, že vládna koalícia stráca s úspešným referendom svoj zmysel. (mch, čtk)
Stavil na nie, stratil 120-tisíc
Na kladný výsledok referenda stávkovali ľudia do poslednej chvíle pred otvorením volebných miestností. V závere už pritom kurz spoločnosti Sazka nebol nijako lákavý: 1,01, čiže korunová výhra za stokorunovú stávku. Ľudia tipy na vstup zobrali ako síce malé, ale bleskové zúročenie vloženej sumy. Asi len jeden zo 120 stávkujúcich tipoval, že voliči povedia únii nie. V Prahe niekto na záporný výsledok stavil 135-tisíc korún. Keby zvíťazil, odniesol by si desaťnásobok.
Spolu si zatipovali tisícky ľudí, stávky boli väčšinou malé. Najvyššiu sumu na áno, 30-tisíc korún, stavil niekto v severných Čechách už pred niekoľkými mesiacmi. Vtedy bol kurz na referendové áno 1,15, čo znamená, že pri stavenej stokorune vyhral správne tipujúci 15 korún. Kurz na odmietnutie vstupu do EÚ bol vtedy ešte taký, že človek, ktorý stavil na tento variant, by si pri takom výsledku odniesol asi štvornásobok vloženej sumy. (čtk)