„Už sa im neoplatilo každé dva týždne vracať sa na podpis,“ myslí si riaditeľka Okresného úradu práce v Sabinove Mária Janeková.
Nezamestnaní, aj keď len navonok, sa vyradením z evidencie vystavujú nemalým problémom. „Kým sú evidovaní, poistné na zdravotné poistenie za nich platí štát. Len čo sú z evidencie vyradení, stávajú sa dobrovoľne nezamestnanými a poistné si musia platiť sami,“ vysvetľuje Dušan Kopecký zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Tí, čo poberajú sociálnu dávku, sa však obávať nemusia, poistné za nich naďalej hradí štát.
Riaditeľ Okresného úradu práce v Brezne Roman Porhajaš hovorí, že nezamestnaní si to neraz neuvedomujú. „Potom sa čudujú, keď im z poisťovne príde výzva, aby nedoplatok uhradili.“
Úradníci tvrdia, že žiadateľov o vyradenie na to upozorňujú. „Informujeme ich nielen o ich právach, ale aj povinnostiach,“ tvrdí Janeková.
Evidovaní nezamestnaní iné výhody či úľavy nemajú. Porhajaš sa preto nečuduje, že mnohí požiadali o vyradenie z evidencie. Podpora v nezamestnanosti sa dnes vypláca len počas šiestich alebo deviatich mesiacov a ani pre to, aby mohli poberať sociálnu dávku, už nemusia byť evidovaní na úrade práce. „Človek si môže povedať: ‘Na čo som na úrade práce? Robotu mi nezoženú, len sem každých 14 dní musím chodiť,“ myslí si Porhajaš.
(joč)
Štát platí poistné na zdravotné poistenie napríklad za:
- evidovaných nezamestnaných, ak nepoberajú hmotné zabezpečenie,
- ženy poberajúce peňažnú pomoc v materstve do dňa pôrodu,
- poberateľov sociálnej dávky z dôvodu sociálnej závislosti a invalidné
osoby, ktorým nevznikol nárok na invalidný dôchodok.
Národný úrad práce platí poistné za evidovaných nezamestnaných, ktorí poberajú hmotné zabezpečenie.
(joč)