
Pošta z kozmickej lode. FOTO SME - JANA BEŇOVÁ
Visegrádskej štvorky, okrem Poľska.
Predstavila aj nový zberateľský smer, takzvanú maxifíliu. Ide o pohľadnicu, ktorá má obrázok totožný s obrázkom známky. Aspoň osemdesiat percent obidvoch obrázkov sa musí zhodovať. Poštová známka sa pri maxifíliách lepí na prednú časť pohľadnice a vzadu sa kvôli pošte táto zmena vyznačí. Vyhľadávané sú najmä s motívom ženy. Mona Lisa sa na návštevníkov usmievala dokonca tri razy. Z pohľadnice, známky a pečiatky vzácnej maxifílie.
V poštovom styku koluje spoločná slovensko-čínska dvojznámka. Zobrazuje Bojnický zámok a čínsku terasu Handan, ktorá symbolicky naznačuje prepojenie týchto vzdialených objektov. Jej autor akademický maliar Rudolf Cigánik sa stal víťazom desiateho ročníka ankety o najkrajšiu známku Slovenska za rok 2002.
„Známky sú učebnicou z rozličných odborov. Niekto zbiera s námetom dejín, iný sa špecializuje na šport či na reprodukcie zo svetových obrazární. Slovenská známková tvorba má svetovú úroveň. Za posledných desať rokov tri slovenské známky získali ocenenie na svetovej výstave,“ povedal Jozef Gál, organizátor výstavy.
Cena niektorých exponátov sa šplhá vysoko. Každý zberateľ by rád videl vo svojom albume, povedzme, „lepkavý papierik“ Modrého Maurícia. V našich pomeroch majú vysokú cenu aj nepodarky známok. Špecialisti ich celé hodiny skúmajú lupou, aby našli nejakú odlišnosť oproti ostatným v sérii. Často na nich chýba povedzme cena alebo mena. (bej)