TATRANSKÁ JAVORINA – Neustály nárast počtu kamiónov na hraničnom priechode s Poľskou republikou Javorina – Lysá Poľana bráni v tejto oblasti väčšiemu rozvoju turistického ruchu. Hluk a zápach znepríjemňujú život starostom v okolitých obciach. V neľahkej situácii sú aj turisti, ktorí daným územím prechádzajú. Často ich kroky vedú popri hlavnej ceste. Tu im hrozí nemalé nebezpečenstvo. Cesta je totiž v niektorých úsekoch neprimerane úzka. V prípade, že turisti kráčajú po vozovke, môže ich rútiaci sa kamión ľahko zachytiť.
Ján Slivinský, vedúci lesný hospodár ochranného obvodu Javorina Štátnych lesov TANAP-u, tvrdí, že kompetentní sa začnú týmto problémom zaoberať až vtedy, keď na niektorom z kritických úsekov cesty dôjde k tragédii. Slivinský ponúka riešenie. Stačilo by vraj popri ceste vybudovať chodník.
Stohy papiera už kompetentným odoslal aj Ladislav Budzák, starosta obce Ždiar. Táto takmer osem kilometrov dlhá dedinka zažíva dennodenné otrasy ťažkotonážnych strojov. „Písal som všetkým. Od okresného úradu, colnú správu až po ministerstvo. Nikto nám nepomohol,“ hovorí starosta. K ministerským úradníkom smerovala aj petícia v roku 1997. Hlasy občanov neboli vypočuté. „Najhoršie je, že čoraz viac kamiónov nás oberá o hostí a tým aj o peniaze do obecnej pokladnice. Na dolnom konci bol v jednom z penziónov ubytovaný turista z Nemecka. Stačila jedna noc. Zbalil si veci a odišiel so slovami, že on potrebuje pokoj. Revúce kamióny má aj doma,“ rozčarovane konštatoval Budzák. V územnom pláne obce sa počíta s obchvatom. Na jeho vybudovanie však treba takmer 90 miliónov korún. Odkiaľ ich vziať?
Nárast kamiónovej prepravy na celej poľsko-slovenskej hranici je takmer 20-percentný. V prípade Javoriny sú čísla o niečo vyššie.