Napriek kurióznosti okolností táto svadba nebola ojedinelá v krajine, kde polygamiu zákon zakazuje, no v mnohých vidieckych oblastiach je stále živá.
V Mzimelovom prípade išlo takmer o nutnosť, aby si udržal prestíž vodcu kmeňa Zulu, v ktorom je mu podriadených 80 000 ľudí žijúcich v okolí dediny. Ich rešpektu sa bude tešiť iba vtedy, keď bude rozširovať svoj rod. Náčelník, oblečený do leopardej kože, počas vyvolávania na slávu ubezpečil dvetisíc svadobných hostí, že hoci sa to nezdá, výhody starobylého zvyku „nie sú len pre mňa, ale pre všetkých“.
„My polygamisti sa nemôžeme rozviesť, a preto ženy nikdy nemôžu zostať opustené,“ vysvetľuje, zatiaľ čo z misky pije nápoj zložený z whisky, piva a mlieka. Táto zmes silno chutí po dreve a je jediným pitím, ktoré koluje medzi stolovníkmi na svadobnej oslave.
„Okrem toho musím postaviť dom pre každú z nich a všetky ich deti budú mať moje priezvisko a ja sa budem o ne starať,“ dodáva. Upresní, že „v opačnom prípade, ak niektorá žena udržuje vzťahy s niekoľkými mužmi, nikto by sa nestaral o jej potomstvo, lebo by nikto s istotou nevedel, kto je otcom“.
Feministická advokátka Tamdazwa Nditaová má iný názor. Je presvedčená, že „systém je nespravodlivý, pretože žena nemôže mať niekoľko manželov“. „Jediná dobrá vec je, že deti z predchádzajúceho manželstva netrpia traumou, ako sa to stáva v prípade rozvedených párov. Všetci sa nakoniec stanú súčasťou veľkej rodiny,“ uznáva.
Mzimelove svadby sa pretiahli až do skorých ranných hodín. Svadobčania oslavovali predovšetkým skutočnosť, že náčelník v krátkom čase rozšíri svoju početnú rodinu (má už tucet detí od štyroch manželiek). Svadobná zmluva stanovuje, že okrem jednej manželky za jedenásť kráv dostane tiež jeden matrac. (čtk/efe)