
Nový chovateľ načerpá skúsenosti od skúseného včelára.
FOTO – ARCHÍV
Na Slovensku pôsobia dve organizácie včelárov. Je to Slovenský zväz včelárov a Spolok včelárov Slovenska. Obe majú sídlo v Bratislave a priamo riadia regionálne včelárske spolky. Podstatná časť včelárov je organizovaná v Slovenskom zväze včelárov. Na území jednotlivých okresov pracuje spravidla jedna až tri základné organizácie.
Keď to adept na včelára myslí vážne, je potrebné, aby nadviazal spojenie s regionálnou včelárskou organizáciou a stal sa jej členom. Členom včelárskej organizácie sa môže stať aj včelár, ktorý ešte nemá včelstvá. Treba navštevovať členské schôdze základnej včelárskej organizácie a všetky jej podujatia (výstavy, konferencie, exkurzie a podobne). Nevyhnutné je nadviazať kontakt s kvalifikovaným včelárom. V tomto smere môžu poradiť aj funkcionári základnej včelárskej organizácie. Včelári sa spravidla radi podelia so svojimi skúsenosťami. Svoje dobré vzťahy medzi sebou vyjadrujú aj oslovovaním sa „priateľ“. Keď sa včelári stretnú, o diskusie nie je núdza. Aj keď je v začiatkoch ťažké kvalifikovane diskutovať, dá sa pýtať a získané poznatky konfrontovať so svojou činnosťou. Na včelárskych schôdzach sa človek dozvie, kde sú ohniská a ochranné pásma z titulu včelích nákazlivých chorôb. Tieto informácie sú dôležité pri kúpe včelstiev. Súhlas na ich premiestňovanie dáva príslušná regionálna veterinárna a potravinová správa.
Rýchlo a veľa sa dá naučiť priamo na včelnici. Treba požiadať skúseného včelára, aby umožnil pobyt a prácu na včelnici. Pre mnohých, najmä starších včelárov je takáto pomoc vítaná a symbióza obojstranne užitočná. Dobre urobí začínajúci včelár, keď všetky dôležité otázky a problémy spojené so včelárením preberie so skúseným včelárom.
Doc. Ing. PAVEL BUCHTA, CSc.