
Kanáriky vo voliére sa môžu infikovať výlučkami voľne žijúceho vtáctva.
.
Zdravotný stav kanárikov treba denne sledovať, pri spevavých plemenách si všímame aj spev. Voliéry nemajú byť preplnené vtáctvom, inak hrozí, že najmä odrastené mláďatá sa budú vzájomne ošklbávať. Odborníci odporúčajú mladé kanáriky rozdeliť nielen podľa pohlavia, ale aj podľa sfarbenia, lebo tmavšie operence sú voči svetlejšie sfarbeným agresívne. Niekedy však spočíva príčina ošklbávania peria vo výžive – kanáriky si takýmto spôsobom dopĺňajú deficit určitých látok. Podľa skúsených chovateľov, mladým kanárikom je vhodné pridávať každý deň šťavnaté zelené krmivo, najmä posekanú púpavu, žihľavu, naklíčené semená ako aj semená v mliečnej zrelosti. Do mäkkej zmesi primiešame pol lyžičky Vegety.
Plnohodnotné kŕmenie si vyžadujú aj samičky, ktoré ešte raz vyvedú potomstvo. Starostlivosť o mláďatá ich značne zaťažuje. Organizmus sa ťažšie bráni proti infekčným či parazitárnym ochoreniam, ktoré môže do chovu zavliecť voľne žijúce vtáctvo, chorá hrabavá hydina alebo bodavý hmyz.
K častým parazitárnym ochoreniam kanárikov patrí najmä kokcidióza. Vtáky sa nakazia vzájomným kontaktom, infikovaným krmivom alebo vodou. Ochorenie postihuje predovšetkým mladé jedince. Prejavuje sa našuchorením peria, chudnutím, zaostávaním v raste, hnačkami. V liečbe sa uplatňujú kokcidiostatiká (Sulfakombin a iné), prevenciu treba zamerať na dokonalú čistotu a hygienu chovného zariadenia. Krmivo a voda sa nesmú dostať do kontaktu s trusom. Voľne žijúce vtáctvo je pre kanáriky aj zdrojom hlístovcov z rodu Ascaris. Tieto červy vyvolávajú askaridiózu. Napadnuté operence chudnú, slabo rastú, na iných zase nepozorovať nijaké príznaky. Diagnózu stanoví veterinárny lekár na základe laboratórneho vyšetrenia trusu, podľa výsledkov odporučí chovateľovi aj vhodný prípravok na odčervenie. Dôležitá je tiež asanácia chovného priestoru.
Kanáriky môžu trpieť aj ďalšími nákazlivými i nenákazlivými ochoreniami. Ich prevencia spočíva najmä vo vytvorení vhodných chovateľských podmienok, v správnej výžive, karanténe nových operencov, v dodržiavaní čistoty a hygieny kŕmenia i napájania. Dôležité je denne kontrolovať zdravotný stav vtáctva, všímať si konzistenciu a farbu trusu (trus zdravého kanárika má predĺžený tvar s bielou „čiapočkou“ na konci). (inš)