Organizácia, v ktorej pracujem, ruší od 1. júla moje pracovné miesto. Zamestnávateľ ma chce preradiť na iné miesto, kde by som musela pracovať na zmeny a cez nočné služby. Ak vraj s preradením nesúhlasím, mám podať výpoveď. To by som však prišla o odstupné a krátila by sa mi podpora v nezamestnanosti, keby som ostala nezamestnaná. Postupuje môj zamestnávateľ správne? Ako sa môžem brániť? Monika z Bánoviec
Pri riešení vášho problému je dôležitá pracovná zmluva, ktorú máte uzavretú so zamestnávateľom a príslušné ustanovenia zákona č. 311/2001 Z. z. – Zákonníka práce, upravujúce podmienky preradenia na inú prácu, respektíve skončenia pracovného pomeru.
Treba si ozrejmiť, z akého dôvodu ruší zamestnávateľ vaše terajšie pracovné miesto. Zákonník práce umožňuje skončiť pracovný pomer aj na základe výpovede zamestnávateľa. Vo vašom prípade zrejme prichádza do úvahy použitie ustanovenia § 63 ods. 1, písm. a) a b) Zákonníka práce, ktoré dáva možnosť zamestnávateľovi dať výpoveď zamestnancovi, ak sa inštitúcia alebo jej časť ruší alebo premiestňuje, alebo ak sa zamestnanec stane nadbytočným (napríklad v prípade organizačných zmien). Ak zamestnávateľ dodrží všetky podmienky pre naplnenie platnosti výpovede, môže dôjsť k skončeniu vášho pracovného pomeru.
V takomto prípade vám v zmysle § 76 Zákonníka práce vzniká nárok na odstupné minimálne vo výške dvojnásobku vášho priemerného mesačného zárobku.
Píšete, že zamestnávateľ vám ponúka preradenie na nové pracovné miesto. Akákoľvek zmena dohodnutého obsahu pracovnej zmluvy a pracovných podmienok je možná v zmysle § 54 Zákonníka práce len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na určitej zmene. Zamestnávateľ je pritom povinný akúkoľvek zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne.
Z uvedeného ustanovenia vyplývajú i podmienky prípadného preradenia na inú prácu, ktoré upravuje § 55 Zákonníka práce. Zamestnanec je povinný vykonávať práce iného druhu alebo na inom mieste, ako boli dohodnuté v pracovnej zmluve, len výnimočne – a to v prípadoch ustanovených v § 55 ods. 2 a 4 Zákonníka práce.
Ani jeden z týchto prípadov sa vás však netýka, takže prípadné preradenie na inú prácu, ako máte dojednanú v pracovnej zmluve, bez vášho súhlasu, respektíve pri absencii dohody medzi vami a vaším zamestnávateľom, by sa dostalo do rozporu s týmto ustanovením.
Keby ste sa teda s vaším terajším zamestnávateľom nedohodli na niektorej z vyššie uvedených alternatív, respektíve by došlo k nejakému porušeniu pracovnoprávnych predpisov zo strany zamestnávateľa, môžete sa so svojím nárokom, v závislosti od toho, o aké porušenie by šlo, obrátiť na príslušný inšpektorát práce ako orgán štátnej správy v oblasti inšpekcie práce a dodržiavania pracovnoprávnych predpisov, ktorého pôsobnosť a územný obvod je zhodný so sídlom a územným obvodom kraja. Svojich nárokov sa môžete domáhať aj prostredníctvom súdu, najmä keby nedošlo k platnému skončeniu pracovného pomeru zo strany vášho terajšieho zamestnávateľa.