
Mekka beatnikov. FOTO - CITY LIGHTS
Kníhkupectvo City Lights, ktoré založil Lawrence Ferlinghetti v júni 1953, sa čoskoro stalo vyhľadávaným miestom stretnutí básnikov, spisovateľov, rôznych umelcov a intelektuálov. Bolo mekkou takzvanej beat generation. Ako jedno z mála knihy nielen predávalo, ale začalo aj vydávať a bolo jedným z prvých, ktoré sa špecializovalo na paperbacky. V edícii nazvanej Pocket Poets vyšla aj legendárna báseň Allena Ginsberga Vytie. Pomocou nej sa kníhkupectvo masovo zviditeľnilo: otvorený jazyk knihy sa totiž stal predmetom žaloby za obscénnosť. Súd v San Franciscu ju však zamietol a tak sa Vytie mohlo stať najslávnejšou publikáciou City Lights.
Uctievaní básnici a spisovatelia ako Jack Kerouac, Kenneth Rexroth či Gregory Corso sa tu schádzali a nachádzali podporu. Nie každý možno vie, že to bola práve beatnická poézia, ktorá zásadným spôsobom ovplyvnila tvorbu Boba Dylana či Beatles.
Napriek veľkému záujmu čitateľov sa však City Lights nikdy nepodarilo zbohatnúť. To však ani nebolo cieľom: „Nikdy sme to nepovažovali za biznis. Bol to spôsob života,“ povedal pri príležitosti osláv BBC osemdesiatštyriročný Ferlinghetti. Jeho obchod prežil, zachovala sa aj atmosféra: na troch poschodiach s ošúchaným linoleom na podlahe sa stále predávajú nonkonformné knihy a stretávajú sa ľavicoví aktivisti.
Čulý dôchodca, ktorý je jedným z posledných žijúcich beatnických mohykánov, sa dnes chodí bicyklovať a dokončuje dlhoočakávanú epickú báseň Americus. Tá má nadviazať na slávnu zbierku Steblá trávy (Leaves of Grass) Walta Whitmana. (her)