LONDÝN, BERLÍN – Nemeckí vedci zistili, že infekčnú chorobu SARS (syndróm akútneho respiračného zlyhania), ktorej vo svete dosiaľ podľahlo takmer 800 ľudí, možno liečiť už existujúcim protivírusovým liekom.
V najnovšom vydaní odborného časopisu Lancet odborníci z lekárskej fakulty vo Frankfurte nad Mohanom napísali, že proti vírusu, ktorý SARS vyvoláva, je účinný prípravok glycyrrhizin.
Podľa posledných správ je možné, že šírenie SARS ustane, bez toho, aby sa použili špeciálne lieky. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) predpokladá, že epidémia SARS sa pravdepodobne chýli ku koncu, pretože v posledných dňoch sa znateľne znížil počet nových prípadov. Na chorobu SARS dosiaľ v približne tridsiatich krajinách ochorelo 8000 ľudí.
Taiwanské úrady však včera informovali o šiestich nových prípadoch SARS a o už siedmom úmrtí zdravotníka. Na Taiwane dosiaľ na SARS zomrelo 81 osôb.
Nemeckí vedci tvrdia, že prípravok glycyrrhizin významným spôsobom obmedzuje schopnosť sebaprodukcie vírusu, pôvodcu SARS, a svoj objav označujú za prelomový. „Vedľajšie účinky prípravku sú známe a možno ich kontrolovať. Možnosti nasadenia glycyrrhizinu proti SARS treba ešte monitorovať,“ píše sa v článku.
Liek sa vyrába z pakoreňa sladkého drievka a používa sa pri liečbe hepatitídy C a chorobe AIDS. Nemeckí bádatelia pripúšťajú, že mechanizmus účinku glycyrrhizinu proti AIDS im nie je známy úplne presne.
(čtk)