
Väčšina obyvateľov juhu Moravy sa do Európy teší. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
cky prvé u našich susedov.
„Zámok je asi kilometer od hranice s Rakúskom. Keď bude zrušená hranica, odpadnú dlhé rady na colniciach. Staneme sa ešte viac atraktívny.“
Na južnej Morave, preslnenej oblasti s kvalitným viničom a Rakúskom hneď za rohom, by sa mohlo zdať, že väčšina ľudí bude istotne hlasovať za. Starosta Valtíc Jiří Petrů však upozorňuje, že v tejto výrazne poľnohospodárskej oblasti žijú aj ľudia, ktorí majú dôvod hlasovať proti. Niektorí výrobcovia vína sa môžu báť európskej konkurencie a lacných dovozových značiek.
„Tí, čo dali na radu rakúskych vinárov, vedia, že miestne odrody vysokej kvality môžu konkurovať. Na boj s lacnými vínami sú pripravení, majú nové technológie a vedia vyrábať. Ale nie všetci.“
Veľká politika túto vinársku oblasť nezasahuje. Pred dvoma mesiacmi sa v susednom meste Mikulov zastavil minister zahraničných vecí Cyril Svoboda s veľvyslancami krajín únie. Vo Valticiach nikto.
„My sme hneď po roku 1989 spoznali tú obrovskú zmenu, keď sa otvorili hranice s Rakúskom. Dovtedy sme boli v pohraničnom pásme a keď sa tu ukázal turista, hneď mal za chrbtom pátrača, čo ho strážil,“ opisuje zmeny za posledné roky Petrů.
Projekty PHARE sa stali pre Valtice životne dôležitým peňazozvodom, umožnili oživiť turistický ruch, infraštruktúru. „Vzniklo Národné vinárske centrum na zámku, vinárske a cyklistické chodníky, prihraničná spolupráca, nová kanalizácia a čistiarne vôd,“ vypočítava starosta a dodáva, že ľudia v obci si uvedomujú, že išlo o európske peniaze.
Peniaze z európskych fondov chcú aj v Mikulove, kde sa do infraštruktúry do roku 1989 investovalo veľmi málo. Mestečko je na hlavnom ťahu zo severu na juh. Zastavujú sa tu ľudia na ceste do Viedne aj Poliaci cestujúci na juh. „Je to pre nich tranzitné miesto, ale my by sme chceli, aby tu zostali na pár dní,“ hovorí zástupca starostu v Mikulove Jiří Večeřa. Už teraz je tu veľa hotelov a vraj najviac reštaurácií v prepočte na jedného obyvateľa v celom Česku.
Mnoho ľudí z južnej Moravy pracuje v Rakúsku načierno. Nezamestnanosť v Mikulove je 15 až 16 percent, čo je na české pomery veľa. Ľudia jazdia za čiaru najmä na sezónne práce, v jeseni na oberačku. V posledných rokoch ich už však po prísnejších kontrolách ubúda. „Po vstupe do únie možno očakávať, že sa zamestnávanie zlegalizuje,“ hovorí Večeřa.
A čo na to všetko hlas ľudu v krčme? V mikulovskej Slováckej reštaurácii stojí vzduch a blikajú automaty. Hovoria chlapi o referende? „Áno, rozoberajú, či vôbec pôjdu voliť,“ odpovedá energická servírka. A vy pôjdete voliť? „Neviem, dnes určite nie. Ak budem mať čas zajtra.“ A ako? „Neviem, asi dám áno.“
MAREK CHORVATOVIČ, Mikulov, Valtice