- vo výtvarnom odbore (päť predmetov je povinných, učia sa všade – maľba, grafika, kresba, dekoratívne činnosti, modelovanie. Ďalšie predmety ponúkajú školy podľa vybavenia, napríklad fotografovanie)
- v tanečnom odbore (základy tanca – klasický, moderný, ľudový)
- literárnodramatické krúžky – tiež ich ponúkajú len niektoré školy, podľa vybavenia
Základných umeleckých škôl je na Slovensku 200, najstaršie majú 80 rokov, po revolúcii začali u nás vznikať aj súkromné školy a v posledných rokoch aj cirkevné základné umelecké školy. Presný zoznam s číslami a adresami je na http://www.uips.sk/rs/index.html.
Ako rodič rozpozná talent dieťaťa?
- Ak dieťa dokáže spievať pieseň čisto, intonačne aj rytmicky, má talent. Potom treba prísť do základnej umeleckej školy, kde pri prijímacích pohovoroch presne zistia, či je dieťa talentované. Pri hre na hudobné nástroje záleží aj na tom, ako je dieťa ochotné cvičiť.
- Každé dieťa vo veku šesť až desať rokov má istý výtvarný talent. Niektoré väčší, iné menší, tvorivosť sa však stráca zlou výchovou, keď rodičia nenechávajú deťom priestor na kreativitu. „Rodičia už sami nie sú tvoriví, na deti nemajú čas. Nechávajú ich sedieť pred televíziou a umŕtvujú všetky možnosti byť aktívny. Deti sa dostávajú do pasívneho, konzumného vzťahu ku svetu. Rodičia musia dať deťom odmalička možnosť hrať sa so všetkými výtvarnými aj zvukovými prostriedkami. Radšej nech pomaľujú všetky steny, akoby boli v sterilnom prostredí,“ hovorí výtvarník Daniel Fischer, ktorý roky učil v Ľudovej škole umenia.
Ako neodradiť dieťa
Ak nechceme dieťa odradiť od cvičenia, netreba ho príliš nútiť robiť to, čo nechce. Dôležité je, aby samo prejavovalo záujem, rodič ho môže už len postupne viesť správnym smerom. Netreba chcieť všetko hneď, keď dieťa uvidí, že sa mu hra darí, bude ho to motivovať, pocíti radosť, že niečo ovláda. Veľa detí v hudobnej škole chodí naraz na viacero krúžkov, potom sa nestíhajú pripravovať, vytráca sa atmosféra radosti z hrania. Mozartov, Beethovenov či Paganiniho otec by ale na vec mali zrejme iný názor – boli to známi tyrani.
Pomáha hra na dychové nástroje pľúcam?
Áno, hra na dychové nástroje sa odporúča astmatikom a alergikom, pretože sa pri nej zlepšuje intenzita výdychu. Pri dobrom výdychu má astmatik lepšiu možnosť odhlieniť si priedušky. Uľahčí sa mu tak v období, keď sa prejavuje jeho alergia. Pri hraní na dychové nástroje sa zvyšuje aj vitálna kapacita pľúc.
Dokedy sa dá prihlásiť do hudobnej školy?
Vek nerozhoduje. Ak ale začnete vo vyššom veku, už sa nikdy nestanete umelcom (platí to najmä v klasickej hudbe), budete hrať iba pre radosť.