BRATISLAVA – Hrať na hudobný nástroj, spievať či maľovať sa v základných umeleckých školách učí 97-tisíc žiakov. Poplatky sú zatiaľ mierne, ale ministerstvo školstva chce novelou školského zákona školné zvýšiť.
Ministerstvo verí, že sa potom zvýši kvalita výučby. Dnes je cena za hodiny hudobnej či výtvarnej na celom Slovensku rovnaká. V prípravke škôlkari zaplatia 20 korún za mesiac, žiaci prvého a druhého stupňa 40 korún, dospelí tiež 40, ak chcú súkromné hodiny 60 korún.
„Pripravujeme návrh, ktorým by sa určila spodná a horná hranica poplatkov v základných umeleckých školách podľa životného minima. Spodná hranica by boli poplatky, ktoré platia žiaci dnes, horná by bola pri individuálnej výučbe 10 percent zo životného minima, teda 178 korún, pri kolektívnej päť percent, teda 98 korún,“ hovorí Ján Palkovič z ministerstva.
Riaditeľ školy by podľa Pavloviča mohol školné prispôsobiť ekonomickej situácii v regióne. Peniaze by zostali škole. So zmenou školného počíta ministerstvo od začiatku budúceho roka, školy však žiadajú posunutie termínu až na september 2004.
Dnes umelecké školy platí štát – na každého žiaka prispieva sumou 8070 korún. „Mal by, ale nedodržiava sa to,“ hovorí Magdaléna Hrubá, riaditeľka ZUŠ Eugena Suchoňa. Štát porušuje zákon a školy nemajú na prevádzku, ohodnotenie učiteľov, často za učiteľov neodvádzajú ani dôchodkové poistenie.
Systém kritizujú učitelia aj z iného dôvodu. Škola, ktorá dostane peniaze na žiaka, sa snaží prijať čo najviac ľudí – no na hodinách sa pracuje lepšie, ak je žiakov menej.
V Českej republike je systém iný – poplatky, ktoré platia rodičia, sa určujú ako percento z prevádzkových nákladov školy. „Tento systém nechceme prijať, na každej škole by bolo školné iné, dostupnosť štúdia by nebola pre všetkých žiakov rovnaká,“ hovorí Palkovič. „Niekde majú viac hudobnej výchovy, ktorá je založená na individuálnych hodinách. Potom je prevádzka náročnejšia.“
Platy učiteľov v umeleckých školách určujú tabuľky, učiteľ dostáva asi deväťtisíc. Mnohí tu preto učia externe. „Ak by som bol mladý a chcel si založiť rodinu, neviem, či by som tu zostal učiť,“ hovorí Silvester Halenár, učiteľ hry na dychové nástroje. (haj)