BRATISLAVA, POPRAD – Odborový zväz zamestnancov verejnej správy (SLOVES) požiadal Krajskú prokuratúru v Prešove, aby proti uzneseniu Mestského zastupiteľstva v Poprade, ktoré nariaďuje zamestnancom pravidlá úpravy a odievania, podala protest. Ako povedal predseda SLOVES Igor Lenský, podmienky úpravy práce možno riešiť iba pracovným poriadkom, ku ktorému musí dať súhlas príslušný odborový orgán. „Navyše pravidlá sú diskriminačné najmä voči ženám a schválená výška kompenzácie, ktorá je 300 korún mesačne, nezodpovedá výdavkom,“ uvádza predseda.
Dodatok k Etickému kódexu zamestnanca mesta Poprad nariaďuje mužom okrem iného povinné nosenie dlhých nohavíc, košele a kravaty, saka a topánok bez otvorenej päty a špičky. Takisto nesmú nosiť rifle. Ženy musia nosiť v každom počasí pančuchové nohavice. Neprípustné sú aj topánky s vysokou podrážkou, tenisky a šľapky, priesvitné blúzky a sukňa musí mať primeranú dĺžku. Farba vlasov v pastelových farbách je neprípustná. Tieto pravidlá platia len v čase od pondelka do štvrtka. Piatok je takzvaný voľný deň, keď zamestnanci môžu prísť oblečení „voľnejšie“, ale musia zachovať slušnosť.
Protestná iniciatíva však nevyšla z radov zamestnancov mesta, ale zareagovala odborová centrála v Bratislave. Ako uviedla šéfka Základnej organizácie SLOVES v Poprade Mária Kmečová, dosiaľ proti prijatému dodatku nezaznamenala ani jeden protest. Tvrdí však, že vedenie mesta návrh dodatku s odbormi bližšie neprerokovalo. „Dostali sme iba na vedomie, že sa takéto niečo chystá. Potom nás kontaktovala centrála, že napriek tomu, že od nás nikto nič nenamieta, podajú protest na prokuratúru,“ podotkla šéfka odborov.
Primátor Popradu Anton Danko považuje aktivity odborárov za smiešne. „S dodatkom k etickému kódexu sme oboznámili odborárov dva alebo tri týždne pred jeho prijatím a tí nevyslovili pripomienky. Pokiaľ ide o výšku príspevku, myslím si, že je povinnosťou zamestnanca mesta, ktorý je platený z peňazí daňových poplatníkov, byť oblečený slušne aj bez príspevku,“ reagoval primátor. Ako dodal, etický kódex nie je ničím výnimočným a na magistrátoch zahraničných miest dokonca bežný.
Nariadenie o oblečení úradníkov nasledovalo po zákaze fajčenia v priestoroch mestského úradu, presklených dverách do kancelárií a parkovacích miestach „za zásluhy“.