Británia.
Naopak, rozšíria sa oblasti, o ktorých sa má rozhodovať väčšina. Únia by mala mať spoločnú obrannú politiku a váha väčších krajín pri hlasovaní by sa znížila. Novinkou je návrh, aby občania únie mali právo navrhovať európsku legislatívu.
Princíp rotácie predsedníctva v Rade únie zostane zachovaný. Navrhovaný „prezident“ Rady únie sa zmenil na „predsedu“ Rady. Voliť ho budú predstavitelia členských štátov, nebude mať nijaké legislatívne ani výkonné právomoci. Počas päťročného funkčného obdobia bude riadiť zasadnutia Rady.
Únia bude mať aj nového ministra zahraničných vecí. Posilnia sa tiež právomoci Európskeho parlamentu. Naopak, Európska komisia bude menšia. Do roku 2009 bude mať každá z 25 krajín svojho komisára, potom sa komisia rozdelí na 15 „silných“ a 10 „slabých“ komisárov. Právo hlasovať bude mať len 15 komisárov, ktorí budú v čase hlasovania „silnými“.
Citlivú otázku zmienky o kresťanstve v preambule ústavy návrh rieši diplomaticky. Preambula len hovorí o „kultúrnom, náboženskom a humanistickom dedičstve Európy“. (mar)