BRATISLAVA – Ak stroskotá koalícia na interrupčnom zákone, opozícia zaručí politickú stabilitu do vstupu krajiny do Európskej únie. Smer i HZDS pripúšťajú rokovanie aj o tichej podpore menšinovej vlády, ak by KDH alebo ANO odišli z koalície.
Smer by teraz do vládnej koalície nevstúpil. Urobil by tak len po predčasných voľbách. Predseda Smeru Robert Fico včera vyhlásil, že sa bude usilovať o ich vypísanie na budúci rok. Dovtedy by mohlo o tichej podpore oslabenej vlády Mikuláša Dzurindu rozhodnúť predsedníctvo strany. „Sme veľmi operatívni,“ povedal Fico.
KDH ani ANO nechcú ustúpiť zo svojich pozícií. Ak parlament schváli novelu interrupčného zákona z dielne ANO a tá vyjde v Zbierke zákonov, KDH si dá podľa podpredsedu Daniela Lipšica od toho okamihu 30 dní na rozmyslenie, či vystúpi z koalície, alebo nie.
O osud koalície sa obáva aj premiér Dzurinda. Predseda ANO Pavol Rusko povedal, že na koaličnej rade Dzurinda partnerov upozornil, že schválenie interrupčného zákona by znamenalo predčasné parlamentné voľby.
Predseda ANO Pavol Rusko si, naopak, myslí, že po prípadnom odchode KDH sa nájde nová väčšinová koalícia aj bez volieb.
HZDS považuje Ficove vyhlásenia o predčasných voľbách za populizmus, kým sa k takejto myšlienke nepridá aspoň jedna vládna strana. „Ak by KDH odišlo z vlády, nie je jasné, či by v istých otázkach nepodporovalo vládu,“ hovorí podpredseda hnutia Sergej Kozlík.
Napriek hádkam v koalícii si politickí analytici myslia, že vláda sa nerozpadne. Politológ Grigorij Mesežnikov nevidí inú alternatívu k súčasnej koalícii. „Vládne strany si to dobre uvedomujú. Prejavia určite väčšiu dávku pragmatizmu, aby vyriešili túto kritickú situáciu spôsobom, ktorý nepovedie k vystúpeniu jednej strany z koalície,“ povedal.
A hoci v poslaneckých kluboch parlamentu sa v posledných mesiacoch udiali isté presuny, zatiaľ neviedli k zmene pomeru síl. „Ponuky sú menšie ako riziká, a to platí pre prelievanie poslancov medzi koalíciou a opozíciou,“ hovorí politologička Darina Malová. (ts, sp)