Hriešna Európa
Kto si v nedeľu večer zapol katolícke (a striktne proti Európskej únii naladené) Rádio Maryja, mohol počuť komentáre otvorene tvrdiace, že výsledky referenda boli sfalšované. „Ktovie, koľko hlasov pribudlo v noci?“ spýtal sa riaditeľ rádia Tadeusz Rydzyk. „Manipulácia, dokonalá manipulácia.“
Rydzyk si pozval mnohých prominentných (ale verejnosti nie veľmi známych) aktivistov proti Európskej únii, aby okomentovali výsledok. Všetci boli sklamaní takou drvivou podporou, ale na druhej strane zdôraznili, že vyše 40 percent Poliakov sa vôbec neunúvalo prísť do volebných miestností a odovzdať svoj hlas. V Rádiu Maryja z toho vyvodili záver, že v skutočnosti je proti vstupu väčšina Poliakov.
Nasz Dziennik, denník združený s Rádiom Maryja, včera napísal, že všetkých prívržencov poľského členstva v únii cynicky oklamali. Až teraz si vraj môžu v tlači prečítať, že ich čaká päť tvrdých rokov: „Namiesto sľubovaného raja nás čaká znižovanie sociálnych výhod, prepúšťanie, vyraďovanie poľských firiem zahraničnou konkurenciou.“
Pre skupinu euroskeptikov združených okolo katolíckeho rádia je ale najdôležitejší morálny aspekt členstva. „Človek si z kresťanstva nemôže vyvodiť, že existuje morálna nevyhnutnosť, aby sa Poliaci zapojili do budovania Európskej únie, ktorú možno nepochybne opísať ako štruktúru hriechu.“
Otec Rydzyk povedal (a vzápätí poprel), že Európska únia nebude pre Poľsko ani peklom, ani nebom, ale očistcom, ktorým bude musieť prejsť.
Peniaze a Nemci
Takéto morálne dilemy sú menej očividné - ak vôbec - u tých, čo kritiku únie zakladajú prevažne na ekonomických dôvodoch. Pre stranu ako Únia reálnej politiky bude členstvo v EÚ znamenať, že Poľsko bude od začiatku platiť do európskeho rozpočtu viac, ako bude z neho dostávať. Obávajú sa tiež toho, že členstvo umožní Nemcom žiadať vrátenie bývalých území, ktoré dnes ležia v západnom a severnom Poľsku.
„Mám dobrú radu pre všetkých, ktorí hlasovali za vstup. Radšej si už teraz začnite šetriť na poľské príspevky do EÚ. Každý pracujúci Poliak jej bude musieť odovzdať asi 500 zlotých ročne,“ povedal predseda strany Stanislaw Wojtera.
Niektorí členovia Únie reálnej politiky dávajú Poliakom len dva roky, kým sa zobudia zo svojho euronadšenia.
Poliaci už čo nevidieť zistia, či boli oslavy víťazného referenda predčasné, alebo či to bol skvelý štart do lepších čias. Isté je, že nárast popularity pre protieurópske strany by potvrdil, že Európa nie je zázračným liekom na všetky poľské problémy.
PRE SME - WOJCIECH KOSC, Katowice