NEW YORK – Na parkovisku pred športovým komplexom Continental Airlines Arena neďaleko East Rutherfordu bolo pred siedmym zápasom finálovej série rušno. Medzi autami ľudia improvizovane piekli mäso, pripíjali si, na vozidlách viali vlajky s diabolským zobákom, na obdiv mali vystavenú napodobeninu Stanleyho pohára. Zdalo sa, že hokejoví diabli tu sú doma.
Kto po finále čakal divoké oslavy s plnými ulicami jasajúcich fanúšikov, bol sklamaný. Klub totiž nemá domovské mesto, ktoré by sa vyhrievalo v ich sláve. Aréna, v ktorej hrajú, leží medzi diaľnicami, sieťami nadjazdov a podjazdov, asfaltovou púšťou, spleťou nákupných centier, hotelov a domov. Oficiálne sú síce pripísaní k East Rutherfordu, mestu s deviatimi tisíckami obyvateľov, ale len ťažko je možné hovoriť o nejakom domovskom vzťahu.
„Myslím si, že tento tím nemá vlastné mesto,“ povedal švédsky obranca New Jersey Devils Tommy Albelin. Väčšina fanúšikov býva v okolí, niektorí prišli z New Yorku, ktorý je z hľadiska tunajších vzdialeností neďaleko, doslova cez rieku. Ale jeho obyvatelia chodia radšej na Rangers, do Madison Square Garden na Manhattan je to predsa len bližšie.
Navyše, aréna v East Rutherforde sa neteší nijako zvláštnej obľube. Všeobecne je považovaná za starú, nepôvabnú, sterilnú a nefunkčnú z hľadiska biznisu. Postavili ju pred 23 rokmi a dnes pôsobí archaicky.
Vlastník arény Georg Steinbrenner, mimochodom spolumajiteľ bejzbalového klubu New York Yankees, uvažuje už o výstavbe nového komplexu v Newarku. To je jediné skutočné veľké mesto v širokom okolí. Zatiaľ zo zámeru zišlo, pretože nie sú peniaze, ale myšlienka je stále živá.
Fanúšikovia diablov sú aj napriek víťazstvu trochu rozpačití. Na otázku, kde budú oslavovať triumf svojho tímu, len pokrčia ramenami. „Asi tu na parkovisku, inde to ani nejde,“ plánovali. Aj trofej z roku 2000 oslavovali na parkovisku a mnohí z nich dúfajú, že sa sem tento rok vydajú ešte raz. Basketbaloví Nets sú totiž vo finále NBA. (čtk)