
Americký vojenský policajt zatýka Iračana, ktorý mal pri sebe kalašnikov.
FOTO - REUTERS
Útokov na amerických vojakov v Iraku neubúda. Naopak, takmer niet dňa, keď by na nich niekto nestrieľal alebo nehádzal granát. Američania sa snažia vrátiť do krajiny poriadok, zdá sa však, že stále viac znervózňujú miestnych. Od pondelka pristúpili k novej taktike: zatýkajú desiatky Iračanov.
Najväčšie napätie cítiť v okolí Bagdadu a v sunnitskej časti Iraku, ktorá podporovala Saddáma Husajna. Špeciálne nervózna je Fallúdža. Tu dochádza k bojom s miestnymi od samého začiatku. A práve tu Američania zatkli najviac ľudí. Len za posledné dva dni zavreli vraj 384 Iračanov. Malo by ísť o ľudí, ktorí sa podieľali na útokoch na Američanov.
Problém je však v tom, že zatýkanie asi nebude účinné. Je to len krátkodobé riešenie. Po doterajších skúsenostiach musí byť aj Američanom jasné, že môže mať aj opačný efekt: rozhnevá ešte viac Iračanov.
Presne to sa stalo minulý týždeň, keď Američania znásobili počet vojakov vo Fallúdži. Keď tam mali niekoľko stoviek vojakov, neboli schopní udržať v meste poriadok. Teraz ich majú viac ako štyri tisíc a na uliciach 200-tisícového mesta ich skutočne vidieť. Napriek tomu útoky neustali.
Miestni sú ešte zúrivejší. Tvrdia, že ich urážajú domové prehliadky a zvlášť kontroly žien.
Vojaci sú ale v ťažkej situácii. Miestni považujú každú kontrolu za provokáciu, na druhej strane ale majú v rukách stále množstvo zbraní. Zasiahnuť znamená provokovať ďalšie útoky, nezasiahnuť riziko anarchie a zasa len nové útoky.
A k tomu ešte stále poriadne nevedia, kto sú ich nepriatelia. Radikáli sa nedajú rozoznať podľa fúzov, alebo špeciálnej čapice.
Podľa doterajších skúseností americkí vojaci vedia aspoň, že útoky robia organizované skupiny. Pomocou svetlíc sa dorozumievajú a informujú o pohybe amerických jednotiek. Nie je jasné, či je to jedna skupina, alebo viacero menších. Či sú to bývalí Saddámovi verní, vojaci, alebo len rozzúrení muži, ktorí minulý týždeň napríklad kladivami demolovali policajnú stanicu vo Fallúdži.
Američania začali zatýkať, sami však priznávajú, že to nie je veľmi úspešné. Podozriví mlčia. Aj preto minister obrany Donald Rumsfeld v utorok povedal: „Či si myslím, že to násilie zmizne za mesiac či dva? Nie. Zmizne, keď do Iraku napochoduje jedna alebo dve divízie spojeneckých síl? Nie. Potrebuje to čas, aby sme vykynožili pozostatky režimu Saddáma Husajna, ale my to máme v pláne.“
MATÚŠ KOSTOLNÝ